Lot samolotem a zdrowie

skrzydło samolotu

Gdy leci się samolotem, łatwo zauważyć, że dla naszego organizmu nie jest to to samo co podróż pociągiem czy samochodem. Nogi trochę puchną, chce się pić i pieką oczy. W głowie pojawia się pytanie, jak właściwie lot samolotem wpływa na nasze zdrowie?

Dlaczego w samolocie tak bardzo chce się pić?

Czy zauważyliście, że w samolocie, nawet jeśli lot trwa 2 godziny, okropnie chce się pić? Wszystkiemu winna jest klimatyzacja i bardzo niska wilgotność powietrza wewnątrz kabiny. Wysusza ona błony śluzowe w nosie, skórę i powoduje pragnienie. Wysusza również oczy – dlatego jeśli nosimy soczewki kontaktowe, lepiej na czas lotu zastąpić je okularami.

Dlaczego w samolocie puchną nogi?

Wrogami naszego układu krążenia w kabinie samolotu są niskie ciśnienie i brak ruchu. Ciśnienie na pokładzie samolotu jest równe ciśnieniu powietrza na wysokości 1500 -2000 metrów powyżej poziomu morza.  Powoduje ono, że krew staje się gęstsza. W połączeniu z długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej niższe ciśnienie sprawia, że puchną nam nogi. W najgorszym wypadku może się to skończyć zakrzepicą lub zatorem, gdy skrzep krwi zatka nam naczynie krwionośne np. w płucach. Dlatego osoby z problemami z układem oddechowym lub z układem krążenia powinny przed lotem poradzić się lekarza, czy w ich wypadku podróż jest bezpieczna. Zakrzepicy można zapobiegać pijąc dużo wody, w miarę możliwości podnosząc się z fotela lub przynajmniej ruszać nogami i stopami. Najlepiej też ubierać się do samolotu w luźne ubrania.

Jak uniknąć zatykania uszu w samolocie?

Zatykanie i pstrykanie w uszach podczas lądowania to chyba najbardziej nieznośna dolegliwość podczas lotu. Moją metodą na te zjawiska jest lekkie otwarcie ust i oddychanie raz nosem raz ustami oraz popijanie małymi łyczkami wody podczas całego czasu lądowania. Można też:

  • żuć gumę lub jeść lizaka (wersja dla dzieci)
  • zatkać sobie szczelnie uszy palcami
  • ziewać

Czy latając samolotem, łatwiej jest zarazić się grypą lub przeziębieniem?

Niestety tak. W zamkniętej przestrzeni samolotu znajduje się wiele osób i najczęściej przynajmniej jedna z nich kicha lub kaszle. Do tego dochodzi wspomniane już wcześniej wysuszone klimatyzacją powietrze, które wysusza nam błony śluzowe w nosie i tym samym upośledza naturalne mechanizmy obronne organizmu. Poza tym w samolocie często jest za zimno, bo klimatyzacja nie jest najlepiej wyregulowana. Te wszystkie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo złapania przeziębienia lub innej choroby przenoszonej drogą kropelkową.

Przeziębienie a lot samolotem

Bazując na własnym doświadczeniu, odradzam latanie samolotem w trakcie przeziębienia, gdy ma się niedrożny nos. Gdy jesteśmy zdrowi, w trakcie lądowania zatkają nam się uszy. Jest to jednak raczej bezbolesne i przechodzi w krótkim czasie po wylądowaniu. Inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy niedrożny nos. Wtedy podczas lądowania zmiany ciśnienia wywołują potworny ból uszu i uczucie, że jeśli za chwilę to się nie skończy, popękają nam bębenki. Tortury nie kończą się po wylądowaniu. W moim przypadku raz uszy odetkały się po kilku godzinach a za drugim razem dopiero drugiego dnia po wylądowaniu. Pstrykanie i świsty w uszach oraz lekki ból uszu utrzymywały się natomiast jeszcze przez kilka dni.

Dodam jeszcze, że za drugim razem użyłam w samolocie sprayu do nosa z xylometazoliną, myśląc, że odetkanie nosa pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety okazało się, że nic to nie dało. Nos co prawda się odetkał ale ból uszu był i tak potworny.

Czy można latać samolotem w ciąży?

Jeżeli jesteś w ciąży i planujesz podróż samolotem musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  1. W którym tygodniu ciąży jesteś?
  2. Czy twoja ciąża jest zagrożona?

W pierwszym trymestrze ciąży istnieje największe ryzyko poronienia. Dlatego podróż w tym czasie może być ryzykowna. Jeżeli jednak nie masz plamień ani innych objawów, że ciąża jest zagrożona oraz czujesz się względnie dobrze, nie powinno być przeciwwskazań do lotu. Na niektórych stronach internetowych możesz wyczytać, że zmiany ciśnienia mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka w trakcie pierwszego trymestru, gdyż wtedy kształtują się jego organy wewnętrzne. Na innych natomiast jest napisane, że jeżeli ciąża nie jest zagrożona, to podróż samolotem jest bezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla matki. Najlepiej zatem upewnij się u lekarza prowadzącego, czy w Twoim przypadku lot samolotem jest bezpieczny.

W drugim trymestrze ciąży ryzyko poronienia znacznie maleje. Jest to najlepszy moment na podróż samolotem w trakcie ciąży. Warunkiem jest oczywiście brak przeciwwskazań lekarskich oraz względnie dobre samopoczucie. Dobrze jest również mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do lotu, gdyż możesz być o nie poproszona przed wejściem na pokład.

W trzecim trymestrze ciąży zaczynają się schody. Jeżeli jesteś na tym etapie ciąży, powinnaś doczytać regulamin linii lotniczych, którymi podróżujesz, gdyż w zależności od przewoźnika, są inne zasady. Najczęściej do 34 tygodnia ciąży można podróżować samolotem o ile ma się zaświadczenie od lekarza wydane nie wcześniej niż 2 tygodnie przed lotem. W Ryanairze zaświadczenie należy mieć już po 28 tygodniu ciąży. Po 36 tygodniu ciąży podróż samolotem jest natomiast bezwzględnie zabroniona.

W jakim wieku dziecko może już lecieć samolotem?

Niemowlęta w pierwszym tygodniu życia nie powinny latać samolotem. Dziecko w tym wieku źle znosi zmiany ciśnienia i jest bardziej narażone na odwodnienie. Począwszy od 8 dnia życia niemowlę może lecieć samolotem, o ile nie ma przeciwwskazań od lekarza.

Jak zwiększyć swój własny komfort podczas podróży samolotem?

Jest kilka rzeczy, które pomogą nam lepiej znieść podróż samolotem. Na pokład warto zabrać zatyczki, by nie denerwowało nas chrapanie współpasażerów czy krzyk dzieci. Dobrze jest również mieć okulary przeciwsłoneczne, bo niezależnie od pogody “na ziemi” nad chmurami zawsze świeci słońce 🙂  Dobrze jest założyć luźne ubranie oraz mieć ze sobą ciepłą bluzę lub sweter na wypadek rozregulowanej klimatyzacji. Na pokład warto też wziąć wodę. Oczywiście musimy ją kupić dopiero po kontroli bagażu. Lepiej też nie jeść obfitych i ciężkostrawnych posiłków, by nasz układ pokarmowy nas nie męczył. W trakcie lotu dobrze jest wstać i przejść się alejką raz na jakiś czas oraz ruszać nogami podczas siedzenia, by zapobiec zakrzepom.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy