Warunki narciarskie w Białce Tatrzańskiej

Trasy narciarskie w Białce są krótkie, szerokie i łagodne. W większości niebieskie, choć jest też kilka czerwonych. Pod tym względem Białka przypadnie do gustu początkującym lub średnio zaawansowanym narciarzom.

Wyciągi

Wyciągi są mocnym atutem Białki. Czynne są od 9:00 do 22:00, więc można spokojnie się wyspać, odpocząć, posiedzieć w barze a i tak najeździmy się do woli. Większość wyciągów to krzesełka, a trzy z nich to sześcioosobowe wygodne podgrzewane kanapy z osłonami od wiatru i śniegu. W ferie kolejki do wyciągów niestety są duże i można w nich stać nawet pół godziny. Po 15:00 jednak sytuacja się poprawia a kolejki znikają.

W przypadku jazdy po oznakowanych trasach nie ma obaw, że dojedziemy do wyciągu nieobjętego karnetem. Na wszystkie wyciągi obowiązuje ten sam karnet. Trasy i sieć wyciągów łączą aktualnie Kaniówkę z Kotelnicą.

Podgrzewana kanapa w Białce
Podgrzewana kanapa w Białce

Wypożyczalnie nart i desek snowboardowych

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego znajdują się zarówno w mieście jak i tuż przy stokach. Ja dwa razy pożyczałam deskę snowboardową (buty mam własne) przy wyciągach w Kaniówce. Ani razu nie było problemu z dostępnością, mimo okresu ferii warszawskich. Wypożyczenie deski w wypożyczalni przy stoku kosztuje 15 złotych za 6 godzin.

Knajpy na stokach

Obiad z deserem na stoku zjemy za około 30 złotych. Jedzenie jest smaczne a wybór dość duży – począwszy od oscypków z grilla, kiełbas, frytek przez pizzę z pieca do domowych obiadów. Knajp też jest sporo do wyboru, zarówno w Kaniówce jak i w Kotelnicy.

Warunki do jazdy

Trasy narciarskie w Białce są objęte sztucznym dośnieżaniem. Jeżeli temperatura nie będzie zbyt wysoka, to nie musimy się obawiać o brak śniegu. Wszystkie trasy są po zmroku oświetlone, więc jeżeli mamy w planach jazdę wieczorną to cały system tras i wyciągów jest do naszej dyspozycji tak samo jak w dzień.

Białka ma jedną wadę – brak urozmaicenia tras. Większość tras jest raczej płaska i łagodna, przez co doświadczony narciarz znudzi się pewnie w Białce po dwóch dniach. W Kotelnicy znajdziemy dwie trasy FIS ale na tym niestety atrakcje się kończą. Na próżno szukać w Białce wyzwań. Nie ma tu ani snowparku, ani czarnych tras ani żadnych śnieżnych mostków, tuneli czy innych atrakcji, które mogłyby urozmaicić jazdę na nartach. Z tego względu polecam Białkę raczej osobom początkującym lub średniozaawansowanym oraz lubiącym spokojne zjazdy po bezpiecznym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *