Jak zaoszczędzić na wakacje?

Wakacje kosztują – to kwestia dość oczywista. Zarówno wycieczki do polskich miast jak i te zagraniczne nie należą do tanich. Na wyjazd możemy jednak zaoszczędzić, wprowadzając w codziennym życiu kilka prostych zasad.

Oszczędzanie kojarzy nam się często z wyrzeczeniami i rezygnacją z zakupu czegoś, co byśmy chcieli mieć. Nie będę tu pisać o oszczędzaniu w tym znaczeniu ale raczej o racjonalnym gospodarowaniu pieniędzmi i ograniczaniu wydatków niepotrzebnych. Gdzie takie wydatki się czają?

Niepotrzebne codzienne wydatki

Żyjemy w realiach konsumpcjonizmu i kupujemy za dużo a do tego często niepotrzebnie. Jaki sens ma na przykład kupienie pamiątki z podróży, która później kurzy się na szafkach lub przekłada po szufladach? Jaki jest sens kupowania ubrań, których jedyną zaletą jest niska cena a tak naprawdę średnio nam się podobają i ich nie nosimy?

Mądre zarządzanie pieniędzmi wymaga chłodnej kalkulacji i zastanowienia się, czy to, co kupujemy jest nam naprawdę potrzebne. Moja drobna refleksja jest taka, że im mniej przedmiotów ma się w domu, tym mniej jest sprzątania i porządkowania i tym samym więcej czasu dla siebie. A do tego pieniądze zostają w portfelu zamiast u sprzedawców.

W ogóle od jakiegoś czasu bliska jest mi idea minimalizmu. Staram się kupować rzeczy maksymalnie uniwersalne, dzięki czemu mogę mieć ich mniej. Zamiast kilku par fikuśnych i niewygodnych butów, których i tak bym nie nosiła mam kilka wygodnych i praktycznych par. To samo dotyczy ubrań. Po co kupować coś, czego praktycznie nie będę nosić?

Kolejną kwestią przy okazji zakupu ubrań jest refleksja dotycząca ich przeznaczenia. Na jaką okazję chcę to kupić? Czy ta okazja występuje w moim życiu wystarczająco często? Czy nie mam już w domu wystarczająco dużo ubrań, które na tą okazję pasują? Tym sposobem eliminuję zakupy kolejnych ubrań np. do teatru, do którego praktycznie nie chodzę (albo raz na dwa lata).

Kupując ciuchy zawsze też myślę o tych już posiadanych. Czy nie kupuję kolejnej bluzki podobnej do tej, którą mam? Albo spodni, do których żadna bluzka nie będzie mi pasować? Najlepiej jest kupować od razu zestawy ciuchów, z myślą o konkretnej okazji ich założenia np. teatr, praca, wyjście na siłownię. Tym sposobem unikniemy sytuacji, że mimo wypchanej szafy nie mamy czego na siebie założyć.

Podchodząc w ten sposób do oszczędzania pieniędzy nie ma się poczucia, że czegoś się sobie odmawia. Jest to raczej racjonalne podejście do zakupów a pieniądze „oszczędzają się” same.

W racjonalnym podejściu do gospodarowania pieniędzmi nie chodzi o znęcanie się nad sobą. Jeżeli strasznie masz ochotę na kawę w kawiarni, mimo, że kosztuje kilkanaście złotych – zamów ją sobie! Ważne, by kupowanie drogich rzeczy nie było Twoim nawykiem ale wyjątkiem od reguły. Wtedy nawet ta sama kawa będzie smakować dwa razy lepiej 🙂

Jak ograniczyć niepotrzebne wydatki i zaoszczędzić pieniądze na wakacje?

Dla każdego niepotrzebne wydatki będą czaić się gdzieś indziej. Dlatego warto przez jeden miesiąc zebrać wszystkie paragony lub przejrzeć historię wydatków na koncie bankowym i sprawdzić, na co wydaliśmy pieniądze i w jakiej kwocie i zastanowić się, co można by kupić taniej albo w przyszłości nie kupić w ogóle.

Co warto zmienić w swoich zakupach?

  • Nie kupuj więcej jedzenia, niż jesteś w stanie zjeść w ciągu najbliższych dni.
  • Kupując produkty, których jakość nie zależy od producenta (np. ryż, kasze, cukier, płatki owsiane) wybieraj produkt najtańszy
  • Kupując leki, pytaj o tańsze zamienniki.
  • Zanim kupisz jakiś produkt tylko dlatego, że jest w promocji, zastanów się, czy w ogóle jest Ci potrzebny.
  • Zachowuj paragony za drogie przedmioty. Jeżeli się zepsują będziesz mógł je zareklamować.
  • Pamiętaj, że jeżeli kupiony sprzęt/odzież/buty nie wytrzymały dwuletniego użytkowania (np. podeszwa odkleiła się od reszty buta) – możesz w ciągu dwóch lat je zareklamować i dostać zwrot gotówki. Nie masz obowiązku zgadzać się na wymianę towaru na inny ani inną formę zadośćuczynienia dogodną tylko dla sprzedawcy.
  • Zamiast jeździć samochodem do pracy wybierz komunikację miejską lub rower.
  • Zanim kupisz drogą rzecz, przemyśl ten wydatek. Może tak naprawdę nie musisz mieć trampek za 300zł jeśli możesz mieć za 30?

Na koniec warto wspomnieć o tym, co zrobić z pieniędzmi, które po racjonalizacji wydatków zaczynają nam się kumulować na rachunku. Warto je trzymać na lokacie lub rachunku oszczędnościowym zamiast na rachunku nieoprocentowanym czy w domu. Nawet niewielkie oprocentowanie stanowi dodatkowy zysk.

 

Booking.com

Dodaj komentarz