aktywne podróże
BLOG PODRÓŻNICZY
skrzydło samolotu

Podróż samolotem w czasie pandemii Covid-19. Restrykcje i zasady bezpieczeństwa.

Od prawie roku żyjemy w trybie praca – spacer wokół domu – zakupy spożywcze – spanie. Bez spotkań towarzyskich, wyjść do kina czy choćby na fitness albo łyżwy. Niektórzy może znoszą to dobrze. Niektórych natomiast taki tryb życia wpędza w marazm i poczucie beznadziei. Ja należę do tej drugiej grupy. Przechorowałam już covid i chcę wrócić do normalności. Jak zatem wygląda podróżowanie w trakcie pandemii?

Restrykcje na lotnisku

Zacznijmy od tego, że jeżeli masz podwyższoną temperaturę ciała, nie zostaniesz w ogóle wpuszczony na lotnisko. Tuż przy wejściu do terminalu postawiona jest kamera termowizyjna, która robi pomiar. Małym dzieciom osoba z obsługi mierzy temperaturę termometrem bezdotykowym. Na niektórych lotniskach zamiast kamery jest termometr mierzący temperaturę nadgarstka. W zależności od kraju różne wartości pomiaru są uznawane za zbyt wysokie. W Polsce można mieć temperaturę do 38.0 ale już w Hiszpanii granicą jest 37.5. Wszelkie zastanawianie się czy można lecieć samolotem podczas przeziębienia czy innej choroby można zatem zakończyć już na wstępie.

Poza pomiarem temperatury na lotnisku obowiązuje również zachowywanie dystansu społecznego. Dotyczy to głównie kolejek. Obecnie lotniska są prawie puste, więc raczej nie stanowi to problemu.

Test na covid

To, czy test na covid jest potrzebny w danym kraju czy nie oraz na ile godzin przed podróżą powinien być wykonany zmienia się tak dynamicznie, że nie będę o tym pisać. Trzeba po prostu śledzić informacje o restrykcjach kraju do którego się leci, bo Polska nie jest jedynym miejscem, gdzie z dnia na dzień się coś zmienia. Przykładowo w przypadku lotu do Hiszpanii test trzeba wykonać na max 72h przed lotem oraz mieć potwierdzenie negatywnego wyniku w języku angielskim. Potwierdzenie to okazuje się podczas odprawy bagażowej wraz z dowodem osobistym.

Wynik nierozstrzygający? Masz problem!

Wynik testu na covid potrafi być niespodzianką. Niektórzy bezobjawowi zaskoczeni są pozytywnym wynikiem. I co wtedy? Jeśli lecicie z biurem podróży, możecie sprawdzić zawczasu, czy oferuje ono zwrot pieniędzy lub możliwość przełożenia wyjazdu na inny termin jeśli wyjdzie Wam pozytywny wynik.

Co jednak, jeśli wyjdzie nierozstrzygający? Taka sytuacja też może się zdarzyć. Niestety wówczas macie problem. Prawdopodobnie nie zdążycie wykonać już ponownego testu i otrzymać wyniku na czas. Biuro podróży również powie Wam, że nie przysługuje Wam żadna rekompensata z tego tytułu. Mało tego, nie ma nawet żadnego ubezpieczyciela, u którego można by ubezpieczyć się od tej sytuacji. Z tego powodu podróże samolotem do krajów, w których wymagane są testy są trochę jak loteria.

W samolocie

Macie test negatywny, kontrola za wami, lecicie! Co Was czeka w samolocie? Otóż na pokładzie samolotu trzeba mieć maseczkę na twarzy przez cały czas. Oczywiście jeśli jecie i pijecie możecie ją zdjąć ale co do zasady maseczka na twarzy musi być.

Bez zmian odbywa się catering czy sprzedaż produktów na pokładzie. Obłożenie w samolotach też może być pełne. Poza maseczkami zatem nie ma żadnej różnicy między obecnymi czasami a okresem sprzed pandemii.

Podczas lotu powrotnego do Polski, na pokładzie samolotu rozdawane są kwestionariusze lokalizacyjne. Służą one do zlokalizowania osób lecących samolotem w przypadku, gdyby okazało się, że na pokładzie znajdowała się osoba chora na covid. Kwestionariusz trzeba wypełnić w samolocie i oddać stewardessie. Obowiązku tego muszą dopełnićć wszyscy lecący samolotem, niezależnie od tego, czy zrobili sobie przed powrotem test czy nie. Negatywny wynik testu też nikogo w tym przypadku nie interesuje, stewardessy mówią, że to nie temat do nich i żeby rozmawiać o tym z sanepidem.

Kwarantanna po powrocie do Polski

Kwarantanna jest czymś, czego większość osób wolałaby uniknąć. Niestety obowiązuje ona osoby powracające zza granicy transportem zbiorowym i wynosi w tym przypadku 10 dni. Z kwarantanny zwalnia między innymi negatywny wynik testu wykonany na max 48 godzin przed powrotem do kraju.

Obostrzenia i zasady na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie są chętnie wybieranym celem zimowych podróży, również w trakcie pandemii. Panuje tam łagodny klimat (temperatura zimą wynosi około 20 stopni) a restrykcje są wprowadzone naprawdę mądrze. Zacznijmy jednak od początku:

Co jest potrzebne, by polecieć na Wyspy Kanaryjskie?

Jeszcze przed wylotem do Hiszpanii trzeba wypełnić formularz sanitarny. Jest to deklaracja Waszego zdrowia a przede wszystkim tego, czy nie macie objawów mogących wskazywać na covid. Po wypełnieniu tego formularza na podany przez Was e-mail przychodzi kod QR, który następnie musicie okazać na lotnisku (można wydrukować lub mieć na telefonie).

Maksymalnie na 72 godziny przed lotem trzeba mieć też wykonany test PCR. Negatywny wynik daje nam zielone światło dla lotu. Trzeba tylko pamiętać, by mieć ze sobą potwierdzenie negatywnego testu w języku angielskim.

Po przylocie na Wyspy Kanaryjskie, na lotnisku wykonywany jest pomiar temperatury kamerą termowizyjną. Możecie mieć temperaturę max 37.5. Jeśli przejdziecie przez tą kontrolę, możecie już cieszyć się wakacjami.

Jakie restrykcje panują na Wyspach Kanaryjskich?

Na wszystkich publicznych przestrzeniach trzeba mieć na twarzy maseczkę. I podkreślam tu, że chodzi o maseczkę a nie przyłbicę, czy apaszkę. Hiszpanie podchodzą do tego poważnie i lokalsi mają maseczki zawsze i wszędzie, nawet jeśli w promieniu 50m nikogo nie ma. Za brak maseczki można dostać mandat. Wzdłuż plaż czasem chodzi policyjny patrol i kontroluje sytuację.

Hotele i restauracje są na Wyspach Kanaryjskich w zasadzie otwarte. Piszę “w zasadzie”, bo wiele z nich jest zamkniętych prawdopodobnie z powodu nieopłacalności biznesu. Normalnie oblężone turystami Wyspy w trakcie pandemii świecą bowiem pustkami. Generalnie polecam w tej sytuacji wczasy all inclusive, bo przynajmniej macie pewność, że jedzenia Wam nie zabraknie.

Poza tym wszędzie obowiązuje dystans społeczny. W restauracjach można usiąść przy co drugim stoliku, na plaży również należy zachować odpowiednią odległość od innych plażowiczów. W rzeczywistości nie sprawia to żadnego problemu, gdyż, tak jak pisałam wyżej na kanarach panują pustki i na ogromnych plażach spotkacie co najwyżej kilka osób.

Gdy zajmiecie miejsce na plaży na leżaku czy ręczniku, możecie maseczkę zdjąć. Nie musicie też oczywiście mieć maseczki podczas pływania w oceanie czy w basenie. Dużo osób też ściąga maseczki na dużych pustych przestrzeniach wydm czy wybrzeża. Po prostu nie ma tam praktycznie żywej duszy.

Gosia Jańczak

autorka: Gosia - miłośniczka podróży i aktywnego stylu życia

Komentarze

Dodaj komentarz