| |

Lot samolotem w czasie pandemii Covid-19. Obostrzenia i zasady bezpieczeństwa.

skrzydło samolotu

Pandemia trwa już dłuższy czas ale to nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z podróży. Lecieliśmy samolotem już kilka razy odkąd świat dowiedział się o covid-19. Jakie zasady panują obecnie w samolotach i na lotnisku i jak to wygląda w praktyce?

Restrykcje na lotnisku

Zacznijmy od tego, że jeżeli masz podwyższoną temperaturę ciała, nie zostaniesz w ogóle wpuszczony na lotnisko. Tuż przy wejściu do terminalu może być postawiona kamera termowizyjna, która robi pomiar. Małym dzieciom osoba z obsługi mierzy temperaturę termometrem bezdotykowym. Na niektórych lotniskach zamiast kamery jest termometr mierzący temperaturę nadgarstka. W zależności od kraju różne wartości pomiaru są uznawane za zbyt wysokie. W Polsce można mieć temperaturę do 38.0 ale już w Hiszpanii granicą jest 37.5. Wszelkie zastanawianie się czy można lecieć samolotem podczas przeziębienia czy innej choroby można zatem zakończyć już na wstępie.

Dodam, że na początku pandemii pomiar temperatury był stałym punktem na lotniskach. Obecnie zdarza się, że nikt temperatury nie sprawdza.

Poza pomiarem temperatury na lotnisku obowiązuje również zachowywanie dystansu społecznego. Dotyczy to głównie kolejek.

Test na covid

To, czy test na covid jest potrzebny w danym kraju czy nie oraz na ile godzin przed podróżą powinien być wykonany zmienia się tak dynamicznie, że nie będę o tym pisać. Trzeba po prostu śledzić informacje o restrykcjach kraju do którego się leci, bo Polska nie jest jedynym miejscem, gdzie z dnia na dzień się coś zmienia. Przykładowo w przypadku lotu do Hiszpanii test trzeba wykonać na max 72h przed lotem oraz mieć potwierdzenie negatywnego wyniku w języku angielskim. Potwierdzenie to okazuje się podczas odprawy bagażowej wraz z dowodem osobistym.

Wynik nierozstrzygający? Masz problem!

Wynik testu na covid potrafi być niespodzianką. Niektórzy bezobjawowi zaskoczeni są pozytywnym wynikiem. I co wtedy? Jeśli lecicie z biurem podróży, możecie sprawdzić zawczasu, czy oferuje ono zwrot pieniędzy lub możliwość przełożenia wyjazdu na inny termin jeśli wyjdzie Wam pozytywny wynik.

Co jednak, jeśli wyjdzie nierozstrzygający? Taka sytuacja też może się zdarzyć. Niestety wówczas macie problem. Prawdopodobnie nie zdążycie wykonać już ponownego testu i otrzymać wyniku na czas. Biuro podróży również powie Wam, że nie przysługuje Wam żadna rekompensata z tego tytułu. Mało tego, nie ma nawet żadnego ubezpieczyciela, u którego można by ubezpieczyć się od tej sytuacji. Z tego powodu podróże samolotem do krajów, w których wymagane są testy są trochę jak loteria.

Paszport covidowy

Jeśli jesteście zaszczepieni, to macie o niebo łatwiej. Oczywiście lepiej sprawdzić jakie zasady panują w kraju do którego lecicie ale co do zasady nie musicie przed podróżą robić testu i stresować się wynikiem. Nie obowiązuje Was też kwarantanna po powrocie do Polski. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre kraje losują pasażerów do wyrywkowego testu i nawet jeśli jesteście zaszczepieni, po przylocie do takiego kraju możecie być poddani testowi (tak jest np. w Grecji).

W samolocie

Macie test negatywny lub jesteście zaszczepieni, kontrola za wami, lecicie! Co Was czeka w samolocie? Otóż na pokładzie samolotu trzeba mieć maseczkę na twarzy przez cały czas. Oczywiście jeśli jecie i pijecie możecie ją zdjąć ale co do zasady maseczka na twarzy musi być.

Bez zmian odbywa się catering czy sprzedaż produktów na pokładzie. Obłożenie w samolotach też może być pełne. Poza maseczkami zatem nie ma żadnej różnicy między obecnymi czasami a okresem sprzed pandemii.

Podczas lotu powrotnego do Polski, na pokładzie samolotu rozdawane są kwestionariusze lokalizacyjne. Służą one do zlokalizowania osób lecących samolotem w przypadku, gdyby okazało się, że na pokładzie znajdowała się osoba chora na covid. Kwestionariusz trzeba wypełnić w samolocie i oddać stewardessie. Obowiązku tego muszą dopełnićć wszyscy lecący samolotem, niezależnie od tego, czy zrobili sobie przed powrotem test (lub są zaszczepieni) czy nie.

Kwarantanna po powrocie do Polski

Kwarantanna jest czymś, czego większość osób wolałaby uniknąć. Niestety obowiązuje ona osoby powracające do Polski transportem zbiorowym i wynosi w tym przypadku 10 dni. Z kwarantanny zwalnia między innymi negatywny wynik testu wykonany na max 48 godzin przed powrotem do kraju lub szczepienie.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania, dobrej kawy i WordPressa

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.