Rospuda – spływ kajakowy

Spływ kajakowy Rospudą jest bardzo urozmaicony ale wymaga też umiejętności sterowania kajakiem i siły w rękach. Po drodze trzeba bowiem pokonać kilka jezior.

Jak ubrać się na spływ kajakowy?

Jeżeli prognoza przewiduje słoneczną pogodę – warto mieć nakrycie głowy, które uchroni nas przed słońcem oraz dokładnie nasmarować ramiona filtrem. Cały czas bowiem będziemy przebywać w pozycji siedzącej.

Bardzo ważne jest też zabranie obuwia do wody. Mogą to być specjalne buty do wody lub zwykłe trampki – ważne, by dobrze trzymały się nóg, gdyż dno bywa różne a czasami w ogóle nie widać, co jest na dnie. Odradzam zatem klapki, które łatwo zgubić. Raczej nie ominie nas wychodzenie z kajaka do wody, gdyż po drodze są mielizny.

Ubierając się do kajaka, trzeba mieć na uwadze, że woda z wioseł chlapie a w kajaku po jakimś czasie robi się mokro. Dlatego nie warto zakładać spodni czy ubrań, które źle znoszą kontakt z wodą.

Jeszcze jedna ważna rzecz o której trzeba pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem spływu to wodoodporne pudełko na dokumenty i telefon, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Noclegi na spływie

Spływ Rospudą wiąże się z noclegami na polach namiotowych. Na spływie zorganizowanym namioty oraz bagaże przewozi między polami namiotowymi bus. To jednak koniec luksusu. Niektóre pola namiotowe to po prostu zwykłe polany, na których nie ma ani prysznica ani łazienki a zęby trzeba myć w rzece (Rospuda jest bardzo czysta, więc nie stanowi to większego problemu). Na niektórych mamy do dyspozycji umywalkę na świeżym powietrzu ale o toalecie można zapomnieć. Lepiej też zabrać ze sobą zapasy jedzenia, bo nie zawsze jest możliwe szybkie i łatwe dotarcie do sklepu.

Spływ

Rospuda jest rzeką urozmaiconą i stosunkowo dziką. Płynie wśród pól i lasów. Nurt bywa różny ale jest raczej bezpiecznie. Spływ można rozpocząć w miejscowości Supienie, płynąc następnie przez Bakałarzewo i Raczki aż do Augustowa. Po drodze przepływamy przez kilka jezior (m.in. Sumowo i Bolesty) i wówczas trzeba się mocniej nawiosłować.

 

Rospuda
Rospuda
Rospuda - widok z pola namiotowego
Rospuda – widok z pola namiotowego

Zwiedzanie

Spływ można urozmaicić zwiedzaniem atrakcji, które mijamy po drodze. Należą do nich chociażby poniemieckie bunkry, Pałac Paca w Dowspudzie czy Uroczysko Święte Miejsce.

Booking.com

Dodaj komentarz