|

Blanes (Hiszpania) – miasto i ogród botaniczny jak z bajki

Ogród botaniczny Marimurta w Blanes

Blanes to niezwykle urokliwa hiszpańska miejscowość z piękną plażą oraz niezapomnianym ogrodem botanicznym. Można tu przyjechać również na własną rękę, bez pośrednictwa biura podróży.

Dojazd do Blanes z lotniska w Barcelonie

Do Blanes najwygodniej i najprzyjemniej jest dojechać z lotniska w Barcelonie pociągiem. Z lotniska na dworzec kolejowy można się dostać zadaszonym przejściem wybudowanym nad ziemią. Jedziemy stamtąd pociągiem do stacji Barcelona Sants. Tutaj przesiadamy się na pociąg jadący w kierunku Maçanet-Massanes. Pociąg ten jedzie cały czas wybrzeżem, więc widoki są rewelacyjne. Łącznie czas przejazdu to około dwie godziny.

Stacja kolejowa znajduje się w pewnej odległości od wypoczynkowej części miejscowości. Do centrum można dojechać autobusem, który staje tuż pod dworcem i dojeżdża nad morze. Można też przejść ten odcinek na piechotę, gdyż nie jest to daleko.

Blanes
Blanes

Ogród botaniczny w Blanes

Ogród botaniczny Marimurtra znajduje się na wzgórzu. Można tam dojść pieszo, poboczem drogi lub dojechać turystycznym busem. Marimutra to najpiękniejszy ogród botaniczny w jakim byłam. Nie tylko ze względu na roślinność ale też architekturę oraz usytuowanie na wysokim wybrzeżu.

Wstęp do ogrodu botanicznego w Blanes kosztuje 7 euro od osoby. Park jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych. W kasie parku dostaniemy mapkę na której zaznaczone są miejsca ze schodami i alternatywne do nich ścieżki po których bez problemu przejedzie wózek. W ogrodzie botanicznym możemy spacerować wśród kaktusów, palm, lasu bambusowego, kwiatów i innych roślin a także spotkać kilka papug. Zdjęcia z papugami są dodatkowo płatne.

W ogrodzie znajduje się również romantyczna altana z pięknym widokiem na skaliste wybrzeże będąca jego wizytówką. Przepiękne zdjęcia gwarantowane!

Plaża w Blanes

Plaża w Blanes jest rozległa i piaszczysta. Można opalać się topless. Wchodząc do morza po kilku krokach znajdujemy się już w głębokiej wodzie a fale potrafią być stosunkowo wysokie (jak na morze śródziemne), więc jeżeli jedziecie z dziećmi, to bądźcie ostrożni. W przeciwieństwie do innych miejscowości na Costa Brava nie ma tutaj kamieni w morzu ani na brzegu, więc buty do pływania nie są potrzebne.

Na plaży znajdują się prysznice oraz zjazdy dostosowane do wózków dziecięcych lub inwalidzkich. Można też wypożyczyć leżaki i parasol.

Jeśli jedziecie z dziećmi, to macie również możliwość wypożyczenia rowerków wodnych ze zjeżdżalnią. Przy plaży znajduje się też plac zabaw, choć szczerze powiedziawszy w upalny dzień jest on jak rozgrzana patelnia 😉

Wieczorem można wybrać się na spacer promenadą wiodącą wzdłuż plaży lub popatrzeć na jachty cumujące w porcie. Blanes, mimo swojego turystycznego charakteru jest bardzo urokliwą hiszpańską miejscowością. My spędziliśmy tu zaledwie jeden dzień ale z pewnością moglibyśmy zostać tu dłużej.

Port w Blanes
Port w Blanes
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy