|

Madryt – co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii

Madryt

Na zwiedzanie Madrytu warto przeznaczyć trochę więcej dni niż jeden weekend, gdyż stolica Hiszpanii jest bardzo różnorodna i bogata w turystyczne atrakcje. My spędziliśmy w Madrycie tylko jeden dzień, czekając na przesiadkę i miałam poczucie, że przydałoby się więcej czasu na zwiedzanie. W związku z ograniczeniem czasowym wybraliśmy tylko najciekawsze naszym zdaniem miejsca, które można obejść w trakcie spaceru po mieście.

Madryt – Park El Retiro

Park El Retiro
Park El Retiro

Park El Retiro jest miejscem, gdzie możemy pospacerować długimi i niezbyt tłocznymi (we wrześniu) alejkami wśród drzew, zrobić piknik na trawie lub popływać łódką po stawie (tak jak widać na powyższym zdjęciu). Dawniej park pełnił funkcję królewskich ogrodów i nie był ogólnie dostępny.  Dziś każdy może do parku wejść (bez opłat) i podziwiać różnorodność drzew, fontann i pomników (w tym pomnik Upadłego Anioła).

Park El Retiro
Park El Retiro

Park znajduje się w sąsiedztwie muzeum Prado, które jest jednym z głównych punktów wycieczki po mieście.

Madryt – Spacer po mieście

Po turystycznej części Madrytu można przyjemnie chodzić spacerem w związku ze znacznym ograniczeniem ruchu drogowego. Jeżeli będziemy gdzieś chcieli podjechać metrem, to warto wiedzieć, że w Madrycie panuje inny system opłat niż w Polsce. Kupując bilet wybieramy stację, do której jedziemy i zależnie od tego płacimy różną cenę za bilet jednorazowy.

Madryt
Madryt – Plaza Isabel II
Casa de Panadería
Casa de Panadería
Plaza Mayor - pomnik Filipa III
Plaza Mayor – pomnik Filipa III

Plaza Mayor to jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie. Dawniej odbywały się tu koronacje królów, celebrowano uroczystości, ogłaszano ważne informacje. Na placu organizowano również pokazowe procesy inkwizycji i egzekucje. Plaza Mayor służył także jako arena dla corridy.

Casa de la Villa
Plaza de la Villa – tutaj możemy podziwiać XVII-wieczny ratusz.
Plaza Puerta del Sol
Plaza Puerta del Sol

Puerta del Sol to miejsce uznawane za środek miasta, a także Hiszpanii, od którego mierzy się wszystkie odległości.

Madryt - ogród tropikalny na dworcu kolejowym
Madryt – ogród tropikalny na dworcu kolejowym
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy