||

Co warto zwiedzić na Słowenii

Socza

Jeżeli poszukujemy aktywnego wypoczynku wśród malowniczych krajobrazów, to Słowenia jest dobrym wyborem. Białe szczyty Alp Julijskich a u ich stóp jeziora i kościoły o strzelistych wieżyczkach tworzą razem zachwycający widok. 

Spędziliśmy na Słowenii kilka wrześniowych dni. W planach mieliśmy wejście na Triglav, rafting Soczą oraz spokojne zwiedzanie malowniczych słoweńskich miejscowości takich jak Bled czy Bohinj. Plan wycieczki mieliśmy więc urozmaicony a mimo to wcale nie trudny do zrealizowania, bo na Słowenii wszystkie największe atrakcje są niewiele od siebie oddalone.

Alpy Julijskie

Wędrówki po Alpach Julijskich i wejście na sam Triglav, który jest najwyższym szczytem Słowenii wymagają dobrej kondycji, głównie z powodu dużych różnic wysokości. Księżycowe widoki wyższych partii gór są jednak warte wysiłku. W Alpach Julijskich podobno panuje duża zmienność pogody ale my tego nie doświadczyliśmy. Podczas naszej kilkudniowej wędrówki było pogodnie, choć w wyższych partiach gór wiał silny zimny wiatr. By wejść na Triglav potrzebujemy w zasadzie tylko dobrej kondycji. Ani kask ani specjalne buty ani sprzęt do wspinaczki nie są konieczne. Warto mieć tylko jakieś nakrycie głowy, bo w wyższych partiach Alp nie osłoni nas od słońca żadne drzewo. W niższych partiach słoweńskich gór jest natomiast więcej zieleni, stawów i wodospadów.

Triglavski Park Narodowy
Alpy Julijskie – Triglavski Park Narodowy

Bohinj

Miasteczo Bohinj jest położone u stóp gór, nad jeziorem Bohinjskim. Bohinj jest zarówno dobrym punktem startowym dla wycieczki w góry jak i miejscem, gdzie możemy zrelaksować się i popływać w jeziorze. Jezioro Bohinjsko we wrześniu miało stosunkowo ciepłą a przede wszystkim bardzo czystą wodę. Nocleg można tu znaleźć zarówno na prywatnej kwaterze jak i na położonym nad samym jeziorem polu namiotowym.

Słowenia - Jezioro Bohinjsko
Jezioro Bohinjsko
Słowenia - Bohinj
Bohinj

Bled

W przewodnikach po Słowenii Bled zajmuje czołowe miejsce. Znajduje się tu zamek oraz położony na wysepce kościół. Do wysepki z kościołem można dotrzeć łódką zwaną Pletna. Bledzki zamek został natomiast wzniesiony na skale, około 100 metrów nad poziomem jeziora. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum.

My jednak poszukiwaliśmy głównie spokoju na łonie natury i dlatego wybraliśmy się na spacer dookoła jeziora i podziwialiśmy kościółek ze wszystkich stron z perspektywy lądowej 🙂

Słowenia - jezioro Blejsko
Łódka Pletna na jeziorze Blejskim
Słowenia - kościół na jeziorze Blejskim
kościół na jeziorze Blejskim

Komunikacja na Słowenii

Na Słowenii bez problemu obeszliśmy się bez wynajętego samochodu. W najciekawsze miejsca dojeżdża pociąg albo busy. Nie mieliśmy żadnego problemu z transportem. Rozpoczeliśmy podróż w miejscowości Gorizia, skąd rusza pociąg w kierunku Bohinja. Pociąg jedzie wzdłóż rzeki Socza a widoki za oknem raczej nie dadzą poczytać książki 🙂

Słowenia - pociąg Gorizia
pociąg w miejscowości Gorizia
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Słowenia to idealny kraj na zwiedzanie z plecakiem 🙂 Malownicze tereny piękne krajobrazy. Czego chcec więcej jeżeli chcemy odpocząć.

Komentowanie zakończone