|

Co warto zobaczyć w Pradze?

Mala Strana

Praga czeska to miasto, do którego warto wybrać się na weekend lub kilka dni. Stolica Czech jest tak malownicza, że zwykły spacer po starym mieście jest atrakcją samą w sobie. Gdzie szczególnie warto się wybrać będąc w Pradze? To mój subiektywny mini-przewodnik 🙂

Jaka jest Praga? Piękna. Po prostu. Kamienice, latarnie, tramwaje, mosty, kostki brukowe – wszystko się ze sobą komponuje, tworząc klimat miasta sprzed lat. Praga to też wzgórza i parki na wzniesieniach z niesamowitymi widokami na miasto. Stolicy Czech nie brakuje jednak swobody – wśród kamienic znajdziemy też takie ciekawostki jak “tańczący dom” czy gigantyczne raczkujące “bobasy” – pomniki na wyspie Kampa.

Praga – co warto zobaczyć?

Muzeum Alfonsa Muchy

Muzeum mieści się w Pradze przy ul. Panská 7. Dzieła Alfonsa Muchy zdążymy zobaczyć, nawet jeśli jesteśmy w Pradze tylko na weekned, gdyż muzeum jest nieduże. Secesyjne malunki i szkice zajmują dwie sale. Gusta malarskie są oczywiście kwestią indywidualną ale mi osobiście bardzo się podoba się ten rodzaj malarstwa. Ma w sobie coś z marzeń sennych i przenosi w inny świat.

Stare Miasto

Na rynku Starego Miasta godne uwagi są dwie atrakcje – pomnik czeskiego bohatera narodowego, Jana Husa oraz niezwykły zegar astronomiczny Orloj.

Jan Hus był czeskim reformatorem religijnym. Na soborze w Konstancji uznany został za heretyka i spalony na stosie w 1415 roku. Napis na jego pomniku głosi “Prawda zwycięży” a monument jest znaczącym symbolem odrodzenia narodowego Czech.

Z zegarem astronomicznym również wiąże się pewna historia. Jego skomplikowana konstrukcja jest autorstwem zegarmistrza zwanego Hanuszem, który skonstruował zegar w 1490 roku. Jak głosi legenda, zegar tak podobał się rajcom miejskim, że kazali Hanusza oślepić, by nie skonstruował drugiego takiego zegara w żadnym innym mieście. Po tym wydarzeniu mistrz rzucił się do wnętrza zegara, przez co uszkodził jego mechanizm. Zegar naprawiono dopiero po kilkudziesięciu latach.

Jak odczytać czas na zegarze astronomicznym? Nie jest to proste i turyści wolą raczej sprawdzać czas na swoich zegarkach. Aktualny czas można odczytać na pierścieniu z liczbami rzymskimi. Liczby arabskie informują o czasie czeskim, obliczanym na podstawie położenia słońca na niebie (godzina 24:00 oznacza tu moment zachodu słońca). Mniejszy krąg pokazuje natomiast, w jakim znaku zodiaku znajdują się aktualnie Słońce i Księżyc.

zegar astronomiczny Orloj w Pradze
zegar astronomiczny Orloj w Pradze

Josefov

Josefov to dzielnica żydowska. Zobaczymy tu liczne synagogi. Znajduje się tu także najstarszy żydowski cmentarz w Europie (z pierwszej połowy XV w.). Niewielki skrawek ziemi mieści około 12 tys. nagrobków. Ludzi chowano tu na 12 poziomach a w ciągu wieków pochowano tu około 100 tys. osób.

synagoga
synagoga

Most Karola

Most Karola łączy Stare Miasto z Małą Straną. Przechadzają się tędy tłumy turystów, podziwiając widoki z obu stron mostu. Most jest zamknięty dla ruchu samochodowego.

widok z Mostu Karola
widok z Mostu Karola na Kampę i Malą Stranę

Hradcany

Hradcany są tym dla Czechów czym dla Polaków jest Wawel. Przez stulecia rezydowali tu władcy państwa, a wielu z nich spoczywa w katedrze. Głównymi atrakcjami Hradcan są zamek, katedra św. Wita oraz Złota Uliczka. Niestety zwiedzanie wnętrz oraz wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny.

Katedra św. Wita jest zabytkiem architektury gotyckiej i jednym z symboli Pragi. Ma długą historię. Dawniej odbywały się w niej koronacje, pogrzeby, wesela i chrzciny królewskich potomków. Kolejne fragmenty katedry dobudowywano stopniowo, przez co styl obiektu nie jest jednorodny.

Katedra sw. Wita
Katedra sw. Wita

Kampa

Zmęczeni tłumem możemy udać się na wyspę Kampa, która znajduje się niedaleko mostu Karola. Na wyspie jest dużo zieleni i mniej turystów niż w okolicy. Można tu oglądać pozostałości młynów wodnych, a także dużych rozmiarów bobasy-rzeźby znajdujące się przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wzgórze Petrin

Widok ze Wzgórza Petrin na Pragę
Widok ze Wzgórza Petrin na Pragę

Wzgórze Petrin jest równie ciekawym miejscem jak miejskie zakątki stolicy Czech. Na szczyt wzgórza można wejść wijącymi się wśród drzew alejkami. Na szczycie wzgórza zbudowano kopię Wieży Eiffela. Na wieżę można wejść i podziwiać z niej widok na miasto. Poza wieżą na Wzgórzu Petrin znajdziemy również Labirynt Luster, różane ogrody, obserwatorium astronomiczne, oczka wodne oraz kwieciste zakątki, gdzie można posiedzieć na ławeczce i chwilę odpocząć.

Na koniec kilka informacji praktycznych…

Samolot Czech Airlines do Pragi

Samolot Czech Airlines z Warszawy do Pragi ma jedną wielką zaletę – wylot jest w piątek wieczorem a powrót w niedzielę w godzinach popołudniowych. I to w zasadzie tyle. Samolocik jest mały, mieści zaledwie 50 pasażerów, w środku jest ciasno i trzeba uważać by nie uderzyć się w głowę przy opuszczaniu swojego miejsca.

Ze względu na nieduży rozmiar wnętrza, nie można wnosić bagażu podręcznego w postaci walizki do środka. Bagaż podręczny jest pakowany do kabiny i odbieramy go po wylądowaniu samolotu bezpośrednio z wózka stojącego na płycie lotniska. Proces przebiega sprawnie i nie trzeba czekać aż walizka wyjedzie na taśmie, jak to jest w przypadku bagażu rejestrowanego. Jednocześnie jednak oznacza to, że rzeczy które chcieliśmy mieć przy sobie, wylądują w luku bagażowym. Warto mieć więc ze sobą torebkę lub plecak w który spakujemy rzeczy potrzebne nam na pokładzie. Mimo, iż teoretycznie można mieć tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, stewardessy nie robią problemu jeśli mamy dodatkowo plecaczek lub torebkę.

Sama podróż samolotem Czech Airlines jest niezbyt komfortowa. Samolot ma śmigła, które robią dużo hałasu i przez cały czas słychać buczenie. Lot na szczęście nie trwa długo.

Ceny w Pradze

W Czechach walutą jest Korona Czeska. 1 Korona to około 16 groszy polskich. Ceny w turystycznej części Pragi są praktycznie takie same jak np. w Warszawie. W knajpach i sklepach często można płacić w euro, więc nie warto brać na wyjazd zbyt dużo czeskiej waluty.

Komunikacja miejska i ceny biletów w Pradze

W Pradze są 3 linie metra, tramwaje i autobusy. Najpopularniejsze są bilety czasowe: 30- i 90-minutowy. Na dojazd z lotniska do hotelu w dzielnicy Smichov odpowiedni okazał się bilet 90-minutowy. Poza tym nie kupowaliśmy żadnych biletów, bo turystyczną część Pragi można spokojnie obejść spacerem.

Ceny biletów dla dorosłych w Pradze:

30 minut – 24 korony

90 minut – 32 korony

dobowy – 110 koron

3-dniowy – 310 koron

Tradycyjna kuchnia czeska

Czeska kuchnia jest prosta i raczej uboga. Jako danie główne dominują knedliki z sosem mięsnym. Knedliki to nie to samo co polskie knedle. Jest to bułka na parze pokrojona w plastry. Jako pierwsze danie popularna jest zawiesista zupa ziemniaczana. Na deser natomiast w wielu knajpach znajdziemy palacinky, czyli naleśniki. Do obiadu warto zamówić najważniejszy czeski trunek, czyli piwo. Zarówno Czesi jak i turyści relaksują się w knajpach popijając złocisty trunek z pękatych kufli. Czeskie piwo jest delikatniejsze i mniej “alkoholowe” niż polskie.

Zdjęcia z Pragi

wiosna w Pradze
drzewo kwitnące wśród kamienic
tanczacy dom
Tańczący Dom
Praga
Josefov
pomnik ofiar stalinizmu
Pomnik ofiar komunizmu
pomnik Franza Kafki
Pomnik Franza Kafki
Petrinska Rozhledna
Petrinska Rozhledna
ogrod na wzgorzu Petrin
Ogród na Wzgórzu Petrin
Narodni Divadlo
Narodni Divadlo
Mala Strana Katedra sw Wita
widok na Katedrę św. Wita ze wzgórza Petrin
Mala Strana
Mala Strana
magnolia
Kwitnące drzewa w sadzie na Malej Stranie
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy