||

Gandia (Hiszpania) – wypoczynek niedaleko Walencji

Molo w Gandii

Gandia to miasto położone niedaleko Walencji. Jest dobrym miejscem na spędzenie urlopu dla osób, które chcą zwiedzić Walencję ale niekoniecznie nocować w tym wielkim mieście.
Gandía złożona jest z dwóch różnych części. Pierwszą z nich jest Gandia-Miasto. Tutaj znajdują się zabytki, centra handlowe, główny dworzec kolejowy. Drugą jest Gandia-Plaża. Jak sama nazwa wskazuje jest to letniskowa część miasta leżąca nad samym morzem.

Dojazd do Gandii

Do Gandii można dojechać z Walencji pociągiem. Pociągi kursują do głównego dworca w części Gandia-Miasto oraz (z mniejszą częstotliwością) do dzielnicy Gandia-Plaża, która ma własną stację kolejową.

Po samej Gandii kursują natomiast miejskie autobusy. Można nimi dojechać z części miejskiej na plażę lub odwrotnie. Autobus jedzie wzdłuż plaży, zawija do galerii handlowej by dopiero na końcu dotrzeć pod dworzec kolejowy i dalszą część miasta. Zajmuje to około pół godziny. Więc jeśli chcesz spędzać większą część dnia na plaży, to lepiej jest jednak wybrać nocleg w dzielnicy Gandia-Plaża.

Dzielnica Gandia-Miasto

Gandia jest miastem, które możemy zwiedzić spacerem w jeden dzień. Znajduje się tu ratusz, klasztor oraz rzeka z przyjemną choć krótką trasą spacerową wśród palm i oliwek.

Colegiata de Gandia
Colegiata de Gandia
Palmowa alejka koło szkoły muzycznej
Palmowa alejka koło szkoły muzycznej

Dzielnica Gandia-Plaża

Gandia-Plaża to dzielnica przeznaczona na wypoczynek nad morzem. Znajdują się tu prawie wyłącznie hotele, apartamentowce i lokale gastronomiczne. Apartamentowce niestety nie stanowią ozdoby plażowej dzielnicy. Lata świetności mają już dawno za sobą. Zadbana promenada i ładna plaża jednak rekompensują ich smutne oblicze.

Wzdłuż plaży ciągnie się promenada na końcu której znajduje się port i najdłuższe molo jakim kiedykolwiek spacerowałam. Gdy dojdzie się do samego końca, przed nami rozciąga się piękny widok na miasto, port i góry w oddali.

Molo w Gandii
Molo w Gandii

Plaża w Gandii

Jeśli miałabym ocenić plażę w Gandii w skali dziesięciogwiazdkowej to bez wahania dałabym dziesięć gwiazdek. Plaża jest długa, szeroka, o mięciutkim jasnym piasku. Regularnie wyrównywana i czyściutka.

Plaża w Gandii
Plaża w Gandii
Zachód słońca na plaży
Zachód słońca na plaży

Plaża w Gandii jest idealna na długie spacery brzegiem morza. Gdy minie się już wysokie apartamentowce i luksusowe hotele, przed nami roztacza się bardziej dzika część plaży z roślinami zamiast budynków. Można tu chwilę odpocząć od miast i ludzi a wieczorem zaczerpnąć ostatnich promieni słońca, które na tym odcinku nie jest zasłonięte wysokimi budynkami.

Plaża w Gandii
Plaża w Gandii, za miastem

Z małym dzieckiem w Gandii

Czy warto jechać do Gandii z małym dzieckiem? Tak!

Nasz synek mógł bawić się beztrosko na czystej plaży a my nie musieliśmy się martwić, że nadepnie na potłuczone szkło albo odgrzebie jakiś niefajny “skarb”. Na plaży w wielu miejscach znajdują się też place zabaw dla dzieci (w różnym wieku).

Wejście do morza jest w miarę łagodne. Bez gwałtownych spadków. Nasz synek był jeszcze za mały, by wchodzić do morza samodzielnie ale kilkuletnie dziecko będzie mogło już się w morskiej wodzie pobawić.

Zejścia na plażę są dostosowane do wózków a na samej plaży w regularnych odstępach są też bezpłatne toalety i prysznice. Z wózkiem można też chodzić na długie spacery promenadą i po molo.

Lokale gastronomiczne w Gandii w większości są przyjazne dzieciom i wyposażone w wysokie krzesełka.

Rezerwując pokój w hotelu lepiej natomiast dopytać, czy łóżeczko turystyczne dla dziecka będzie bezpłatne lub ile będzie kosztować. Niestety w Gandii często za łóżeczko trzeba dopłacić i to nie mało.

Atrakcje niedaleko Gandii

W okolicach Gandii najbardziej podobały mi się wodospady Fuentes del Algar, do których z Gandii najlepiej jest dojechać samochodem.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy