||

Atrakcje w pobliżu Walencji

Cap Sant Antoni

Walencja jest położona w otoczeniu wzgórz, na których znajdują się szlaki piesze i liczne punkty widokowe. Wystarczy samochód i jeden wolny dzień by zobaczyć kilka z nich.

Zwiedzając okolice Walencji wybraliśmy trzy najciekawsze z naszego punktu widzenia punkty widokowe czyli Calpe, Cap Sant Antoni i Zamek w mieście Xativa. Miejsca te znajdują się tak blisko siebie, że wystarczył nam jeden dzień na zobaczenie ich wszystkich. W pobliżu Walencji znajdują się też piękne wodospady Las Fuentes del Algar.

Calpe

Calpe to miejscowość słynąca przede wszystkim z charakterystycznej skały Ifach, która jest chyba największą tutejszą atrakcją.

Najlepszy widok na Calpe i Ifach roztacza się z poprowadzonej nad miastem drogi szybkiego ruchu. My zjechaliśmy z niej nieco, by móc wysiąść z samochodu i na chwilę popatrzeć na położone w dole miasto oraz dostojną skałę.

Calpe
Calpe

Skała Ifach ma 332m wysokości i można na nią wejść. W górę prowadzi kilka szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Wejście i zejście łącznie zajmuje około dwóch godzin. My akurat mieliśmy inne plany na zwiedzanie okolicy i śpiącego malucha w aucie więc nie zdecydowaliśmy się na to podejście.

Mirador Cap Sant Antoni

Cap Sant Antoni to wzgórze z którego roztacza się widok na zatokę i położone w dole miasto Javea. Na szczycie wzgórza znajduje się parking, więc można wjechać samochodem na samą górę. Można też wejść pieszo szlakiem z miasta Javea.

Na Cap Sant Antoni znajduje się kilka punktów widokowych z widokiem na położone w dole miasto lub na otwarte morze oraz latarnia morska.

Cabo Sant Antonio widok
Cap Sant Antoni widok
Cap Sant Antoni
Cap Sant Antoni

Xativa

Xativa to nieduże miasto o bujnej historii sięgającej starożytności. Największe atrakcje tego miasta pochodzą jednak z czasów średniowiecza. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia się górujący nad miastem ogromny średniowieczny zamek.

Zamek faktycznie jest imponujący. Wybudowany został na wzgórzu, więc wędrując wzdłuż murów możemy także podziwiać znajdujące się w dole miasto Xativa. Planując zwiedzić sam zamek, trzeba pamiętać jednak, że zamknięty jest on dla turystów w poniedziałki.

Xativa
Xativa
Xativa - widok na miasto
Xativa – widok na miasto

Las Fuentes del Algar – naturalne górskie baseny

Las Fuentes del Algar to jedna z naturalnych atrakcji położonych niedaleko Walencji. Miejsce to zawdzięcza swoje powodzenie rzece Algar, która utworzyła tu naturalne górskie baseny i wodospady.

Jadąc do Las Fuentes del Algar nie spodziewaj się jednak urokliwego zakątka, w którym zrelaksujesz się słuchając szumu wody. Ta część rzeki została niestety skomercjalizowana w możliwie maksymalnym stopniu i nawet poza sezonem jest tu duży ruch. Jeśli jednak spędzasz wakacje w Walencji to jest to miła odskocznia od miejskiego zgiełku.

Dojazd

Do Fuentes del Algar najwygodniej jest dojechać samochodem. Na miejscu do dyspozycji turystów jest kilka prywatnych, płatnych parkingów, które w sezonie podobno są przepełnione. My byliśmy w Las Fuentes del Algar w październiku i parkingi były wtedy prawie puste.

Wstęp

Region z basenami i wodospadami został ogrodzony a wstęp jest płatny. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje około 5 euro (poza sezonem jest taniej). Po opłaceniu wstępu można jednak spędzić na górskich basenach cały dzień, aż do zamknięcia. Planując przyjazd do Las Fuentes del Algar poza sezonem wakacyjnym warto jedynie wcześniej sprawdzić, czy danego dnia baseny nie będą zamknięte (święta itp.).

Po przekroczeniu bramki, w górę rzeki prowadzą wyciosane schodki na przemian z chodnikami. Jeśli jedziesz z dzieckiem, to nie ma raczej sensu brać wózka. Lepiej sprawdzi się chusta lub nosidło.

Atrakcje Fuentes del Algar

Nad naturalnymi basenami wygospodarowano niewielkie skaliste plaże na których można zostawić swoje ubrania i popływać w rześkiej górskiej wodzie. Warto więc zabrać ze sobą strój do pływania. Woda ma temperaturę mniej więcej taką, jak Bałtyk w lato.

Chętni mogą skakać do wody w wyznaczonych do tego celu miejscach. Ta zabawa ma szczególne powodzenie wśród dzieci. Odważni dorośli mogą natomiast stanąć pod wodospadem i wymasować sobie plecy. Atrakcji więc jest sporo. Nawet jeśli ktoś nie zamierza wchodzić do wody, to warto wybrać się do Las Fuentes del Algar, choćby dla samych widoków.

Fuentes del Algar
Fuentes del Algar – naturalny basen
Fuentes del Algar
Fuentes del Algar – piękny widok na czystą górską rzekę
Fuentes del Algar
Fuentes del Algar – ścieżka obok rzeki
Fuentes del Algar
Fuentes del Algar – wodospad
Fuentes del Algar
Fuentes del Algar – wodospad
Fuentes del Algar
Planując zwiedzanie Fuentes del Algar z małym dzieckiem lub niemowlęciem lepiej mieć nosidło lub chustę niż wózek. Jest zdecydowanie wygodniej ze względu na schodki na szlaku.
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Komentowanie zakończone