Kamenjak

Pula i przylądek Kamenjak (Chorwacja)

Przylądek Kamenjak niedaleko Premantury mimo swojego niewielkiego obszaru jest idealnym miejscem na letni urlop. Ma urozmaiconą linię brzegową i znajdują się na nim różne przyrodnicze ciekawostki. Pula natomiast nas nie zachwyciła ale z pewnością będzie atrakcją dla lubiących starożytne ruiny. W miejscowości Premantura nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem noclegu a ceny były zbliżone do polskich.

Przylądek Kamenjak

Przylądek Kamenjak można obejść w całości w ciągu jednego dnia szlakiem wiodącym wzdłuż wybrzeża. Poza głównym szlakiem jest też cała masa ścieżek, które doprowadzą nas w różne ciekawe zakątki.

Prementura mapa szkaków
Kamenjak – mapa szlaków pieszych

Park dinozaurów

Do parku dinozaurów prowadzą nas drewniane drogowskazy z narysowanym dinozaurem. W parku, poza makietami wymarłych stworzeń w naturalnych rozmiarach mamy możliwość przyjrzeć się z bliska i dotknąć śladów wyciśniętych w skale przez stopy dinozaura.

Kamenjak ślady dinozaurów
Odciśnięte w skale ślady dinozaura na przylądku Kamenjak – ślady są obrysowane ciemną farbą.

Plaże i wybrzeże

Plaże na przylądku Kamenjak są wyłącznie skaliste. Skały jednak w dużej mierze uformowane są w półki, więc na wygodę nie można narzekać – pod warunkiem, że mamy karimatę. Nie widziałam na brzegu jeżowców ale zdarzają się kraby, więc lepiej na wszelki wypadek pływać w butach do pływania. Bliżej parkingów na plażach jest dużo ludzi i dużo dzieci. Im dalej od parkingów, tym ludzi jest mniej i tym bardziej są rozebrani. Nudyści nie czują się tu skrępowani – wylegują się nawet tuż przy ścieżkach.

Kamenjak
Kamenjak – brzeg morza

Atrakcją dla odważnych są wysokie skały niedaleko baru Safari – można tu z dość dużej wysokości skakać do morza. Morze jest w tym miejscu na tyle głębokie, że skoki wydają się być względnie bezpieczną zabawą.

Kamenjak - skoki do wody ze skał
Kamenjak – skoki do wody ze skał

Prądy morskie

Jeżeli jest coś, o czym warto wiedzieć wybierając się na przylądek Kamenjak to są to prądy morskie. Przed prądami ostrzegają tabliczki znajdujące się przy niektórych plażach i nie powinno się ich ignorować, gdyż może się to źle skończyć. Prąd nie znajduje się tuż przy brzegu ale w odległości na jaką zapuszczają się osoby lubiące pływać i jest on na tyle silny, że uniemożliwia powrót do brzegu. Towarzyszą mu wysokie fale, które potęgują nieprzyjemne wrażenie braku kontroli nad żywiołem.

Pula

O Puli nie mogę niestety powiedzieć, że jest ładnym miastem. Jest to miasto portowe zbudowane w dużej mierze z zapuszczonych budynków i kamienic z odpadającym tynkiem i suszącą się w oknach pościelą. Miasto obeszliśmy w jeden dzień, skupiając się głównie na bardziej turystycznej jego części. Główną atrakcją miasta są zachowane z czasów starożytnych Rzymskie budowle (amfiteatr, łuk triumfalny, świątynia Augusta)

Pula - amfiteatr
Pula – amfiteatr
Pula - świątynia Augusta
Pula – świątynia Augusta
Pula - łuk triumfalny
Pula – łuk triumfalny

Zdjęcia z Chorwacji

Pula
Pula
Widok na przylądek Kamenjak z wieży widokowej
Widok na przylądek Kamenjak z wieży widokowej
Pula - uliczka
Pula
Pula
Pula
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi :-)