|

Prowansja i Lazurowe Wybrzeże pieszo

Prowansja to region, który relaksuje. Na piesze wędrówki wśród winnic, spokojnych miasteczek i pól lawendy można się wybrać, by odpocząć od codziennych stresów. Miłośnicy morza i wędrówek po skalistych wybrzeżach mogą podziwiać piękne widoki spacerując po białych nadmorskich skałach – Kalankach.

Lawendowe pola Prowansji

Zobaczenie lawendy było jednym z celów naszej wyprawy do Prowansji. W tym celu udałyśmy się pociągiem na północ od Marsylii, w okolice Manosque. Okolice zwiedziłyśmy pieszo a wędrówka zajęła nam cały dzień.

Dużo nachodziłyśmy się, by znaleźć lawendowe pole ale udało się 🙂 Minęłyśmy kilka plantacji. Przy niektórych z nich można zakupić lawendowy miód. Region obfituje również w winnice a widoki na okolicę są bardzo przyjemne.

Prowansja, winnica
winnica na Prowansji
pole lawendy na Prowansji
pole lawendy na Prowansji

Calanques – Lazurowe Wybrzeże

Gdy jedzie się do Marsylii, koniecznie trzeba zobaczyć wysokie białe skały na wybrzeżu zwane Calanques (Kalanki). W tym celu można wybrać się z Marsylii autobusem do Cassis.

Cassis jest śliczną miejscowością położoną nad brzegiem morza i będąc tu, warto przejść się na krótki spacer wąskimi uliczkami miasteczka oraz zobaczyć port.

Cassis
Cassis – widok na port i miasteczko

Calanques można obejrzeć na dwa sposoby – od strony morza oraz z góry. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, w porcie w Cassis znajdziemy ofertę wycieczek widokowych po morzu. Statek płynie wzdłuż wybrzeża i można podziwiać formacje skalne z tej perspektywy. Na statek warto zabrać bluzę, gdyż morska bryza mocno chłodzi 🙂

Calanques
niektóre klify Calanques są naprawdę wysokie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nieduża plaża u podnóża skał
Lazurowe wybrzeże - Calanques
Calanques są zbudowane z prawie białych skał

Druga opcja zwiedzania Calanques to opcja dla aktywnych 🙂 Z Cassis w górę klifów wiodą szlaki piesze. Warto się przejść takim szlakiem, gdyż widoki są przepiękne:

Lazurowe Wybrzeże Calanques port
port wzdłuż Calanques
Calanques
Widok ze szlaku pieszego na wybrzeże
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok na białe skały Calanques ze szlaku pieszego

Na wędrówkę warto zabrać kostium kąpielowy, gdyż po wędrówce można zatrzymać się na odpoczynek i kąpiel w morzu w jednej z zatoczek:

Calanques, Cassis
Zatoczka z plażą niedaleko Cassis
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy