||

Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska

Jaskinia Mylna

Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska to miejsca w które warto się wybrać, jeżeli jesteśmy w Zakopanem i mamy ochotę pospacerować wśród ładnej scenerii ale jednocześnie nie zmęczyć się podejściami i zejściami typowymi dla wyższych gór.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach i stanowi lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Wstęp do Doliny Chochołowskiej jest płatny.

Jak dojechać do Doliny Chochołowskiej?

Z Zakopanego do Doliny Chochołowskiej możemy dojechać busem do Siwej Polany. Możemy też dojechać tu samochodem, z tym, że musimy się liczyć z płatnym parkingiem. Jeżeli lubimy ekologiczny i sportowy tryb życia, możemy pokusić się o przejazd rowerem lub dojście pieszo Drogą pod Reglami.

Od Siwej Polany droga jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmotoryzowanych. Dalszą część możemy pokonać pieszo lub rowerem. Ze względu na utwardzoną nawierzchnię na szlaku nie powinno stanowić problemu dojechanie rowerem lub poprowadzenie wózka dziecięcego aż pod samo schronisko.

Pomysły na Dolinę Chochołowską

Dolina Chochołowska może być zarówno celem sama w sobie jak i początkiem dalszej wyprawy w góry. Jeżeli mamy ochotę na spokojny spacer wśród ładnych widoków, możemy się przejść aż do Schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie możemy odpocząć przy herbacie i następnie wrócić. Na taki spacer z odpoczynkiem trzeba przeznaczyć minimum 4 godziny.

Schronisko oferuje możliwość noclegu, więc jeżeli mamy ochotę pochodzić dłużej po górach, możemy po nocy w schronisku ruszyć dalej na znajdujący się na granicy szczyt Grześ a następnie ruszyć w Tatry Słowackie, które są dużo bardziej wyludnione od polskich.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma około 9 km długości i tworzy ją głęboki wąwóz skalny.

Jak dojechać do Doliny Kościeliska?

Do Doliny Kościeliska z Zakopanego możemy dojechać busem kursującym do przysiółka Kiry. Możemy również wybrać się samochodem, z tym, że tak jak w przypadku Doliny Chochołowskiej parking jest płatny. Osoby lubiące aktywny tryb życia mogą dojść tu lub dojechać rowerem Drogą pod Reglami.

Przejście Doliną Kościeliska

Wstęp do Doliny Kościeliska jest płatny. Możemy zwiedzać ją pieszo i jest to najlepszy wybór. Po drodze mijamy kilka jaskiń, w tym niesamowitą Jaskinię Mylną, która jest swoistym oknem z widokiem na góry. Do jaskiń można wejść, dlatego warto mieć ze sobą latarkę.

Jaskinia Mylna
Jaskinia Mylna

Spacer Doliną Kościeliska możemy zakończyć w schronisku Ornak i następnie wrócić z powrotem. Schronisko Ornak oferuje możliwość noclegu, więc może być również punktem wypadowym w dalsze partie gór. Jeżeli chcemy przejść do schroniska, odpocząć i wrócić, to powinniśmy przeznaczyć na taką wyprawę minimum 3 godziny (jeżeli planujemy zwiedzać również jaskinie, to odpowiednio więcej).

Noclegi w Zakopanem

Booking.com
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy