||

Jaworzyna krynicka – trasy, ceny i warunki narciarskie na przełomie lutego i marca

Co roku jeździmy na narty w inne miejsce i tym razem wybraliśmy Jaworzynę krynicką. Wyjechaliśmy na przełomie lutego i marca, trochę niepewni co do warunków jakie będą wtedy panować na trasach. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie…

Jaworzyna krynicka - śnieg
Jaworzyna krynicka na przełomie lutego i marca – było pełno śniegu a w schronisku bez kolejki zamawiałam szarlotkę z kawą 🙂

Trasy na Jaworzynie krynickiej


Na Jaworzynie krynickiej dominują trasy czerwone. Jest również jedna trasa czarna i odcinki tras niebieskich. Pod tym względem Jaworzyna jest dużo bardziej wymagająca niż na przykład Białka Tatrzańska, gdzie dominują łagodne trasy niebieskie.

W pierwszej połowie dnia na przełomie lutego i marca warunki były dobre. Pod wieczór natomiast na trasach było coraz więcej muld i lodu. Miejscami jeździły też już ratraki, więc trzeba było szusować uważnie.

Pod tym względem najlepsza jakościowo jest trasa czarna, która jest zadbana i nie ma na na niej muld, lodu ani innych pułapek. Zjeżdża się po niej płynnie i przyjemnie. Jedyną niedogodnością jest obsługujący tą trasę wyciąg orczykowy i niewygodny zjazd (a właściwie podjazd) z trasy czarnej do pozostałych tras, który szczególnie może dokuczać snowboardzistom. Trasa czarna jest też niestety wcześnie zamykana, więc kupując karnet wieczorny możemy o niej zapomnieć.

wyciąg orczykowy na czarnej trasie
wyciąg orczykowy na czarnej trasie
czarna trasa
czarna trasa na Jaworzynie krynickiej – pusto, szeroko i przyjemnie

Ceny

Karnety na Jaworzynę Krynicką można kupić przez internet i odebrać w automacie przy gondoli. Ja akurat nie korzystałam z tej możliwości. Wolałam kupować karnety w automacie przy kolejce gondolowej. Za karnet pobierana jest kaucja, którą można odebrać z powrotem w automacie.

Na Jaworzynie krynickiej w okazyjnej cenie można kupić karnet wieczorny. Trzy godziny jazdy od 15:00 do 18:00 kosztuje 45zł. Jest to fajna opcja dla osób, które poza nartami chcą spędzać czas w inny sposób. Niestety karnetu tego nie da się kupić w automatach ani przez internet. Dostępny jest tylko w kasie przy kolejce gondolowej (a przynajmniej tak było w lutym 2019r. )

Cennik karnetów możesz sprawdzić tutaj.

Jaworzyna krynicka pod koniec lutego i na początku marca

Celowo wybraliśmy termin pod koniec lutego/ na początku marca. Zależało nam, by ominąć wszelkie terminy ferii. To był dobry wybór. Nie było w ogóle kolejek a pod wieczór można było nawet wjeżdżać pustymi gondolami i wyciągami. Dobre też były warunki śniegowe. Śniegu wciąż było wystarczająco dużo do jazdy. Nawet lasy wokół tras wciąż były ośnieżone.

pusty wyciąg krzesełkowy
pusty wyciąg krzesełkowy na przełomie lutego i marca

Czy były jakieś problemy z pogodą? Niestety tak. Jednego dnia wiał silny wiatr i wszystkie wyciągi wyłączono. Był też dzień, że temperatura skoczyła w górę i śnieg na trasach zamienił się w “sorbet”. Poza tymi dwoma wyjątkami warunki były jednak bardzo dobre.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy