Sochaczew – pomysł na weekend blisko Warszawy

Plaża miejska w Sochaczewie

Sochaczew jest klimatycznym miastem z piękną promenadą wiodącą wzdłuż rzeki oraz kilkoma atrakcjami do zwiedzenia i pooglądania.

Na zwiedzenie Sochaczewa wystarczy w zasadzie jeden dzień. Nawet z małym dzieckiem tyle zajmie obejrzenie głównych atrakcji, zakończone relaksem na miejskiej plaży. Jeżeli poza zwiedzaniem macie w planach również spływ kajakiem po Bzurze lub przejażdżkę pociągiem Retro, to trzeba doliczyć jeszcze jeden dzień na pobyt.

Dojazd z Warszawy do Sochaczewa samochodem zajmuje około godzinę. Pociągiem ze stolicy można natomiast dojechać w półtorej godziny. Dlatego zwiedzanie tego miasta polecam szczególnie mieszkańcom stolicy. Jeśli jesteście z małym dzieckiem, to dodam, że do wszystkich atrakcji (nawet do ruin zamku) bez problemu dojedziecie wózkiem.

Muzeum kolei wąskotorowej w Sochaczewie

Stare pociągi są źródłem ekscytacji chyba wszystkich dzieci 🙂 Dlatego zwiedzanie rozpoczęliśmy od muzeum kolei wąskotorowej. Można tu popatrzeć na stare lokomotywy oraz inne pojazdy, które kiedyś jeździły po szynach. Do niektórych z nich można wejść, posiedzieć w wagonie lub zobaczyć od środka lokomotywę.

Muzeum kolei wąskotorowej w Sochaczewie
Muzeum kolei wąskotorowej w Sochaczewie

W ramach działalności muzeum istnieje również możliwość przejażdżki wąskotorowym pociągiem Retro. My akurat nie byliśmy na takiej przejażdżce, bo wymaga to dość wczesnego stawienia się w Sochaczewie (na 9:50) a sama wycieczka pociągiem Retro trwa prawie cały dzień. W planie, poza przejazdem starą ciuchcią jest też zwiedzanie samego muzeum a także spacer oraz relaks w puszczy kampinoskiej wraz z pieczeniem kiełbasek.

Ruiny zamku w Sochaczewie

Nad rzeką Bzurą wznosi się wzgórze na którego szczycie widnieją ruiny XII-wiecznego zamku. Zwiedzanie ruin jest bezpłatne. Można tam wejść po schodkach lub chodnikiem (jeśli ktoś jest z wózkiem). Z zamku w zasadzie pozostały tylko resztki murów. Z góry jednak roztacza się piękny widok na pola i rzekę.

Ruiny w Sochaczewie
Ruiny zamku w Sochaczewie

Plaża nad Bzurą

Na koniec dnia zwiedzania polecam spacer promenadą wzdłuż Bzury i odpoczynek na plaży znajdującej się na jej końcu. Plaża jest piaszczysta a tuż nad nią znajdują się betonowe duże schody, na których można posiedzieć, jeśli ktoś nie ma ochoty wchodzić do piachu. Nad plażą znajduje się też kawiarnia z dużymi oknami z których rozpościera się piękny widok. W czasie złej pogody można tu posiedzieć w środku a gdy świeci słońce zamówić kawę na wynos i lody i posiedzieć nad samą rzeką.

Plaża miejska w Sochaczewie
Byliśmy w Sochaczewie na początku jesieni, więc nie wchodziliśmy do wody ale wyobrażam sobie, że latem miło jest tu pomoczyć nogi.

Bzura wydaje się być spokojną rzeką. Organizowane są tu spływy kajakowe, które w zależności od odcinka trwają od 2 do 8 godzin. Jeżeli planujecie nocleg w Sochaczewie, możecie pokusić się o wybranie się na 8-godzinny spływ Bzurą z Łowicza do Sochaczewa.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy