||

Warunki narciarskie w Białce Tatrzańskiej

Białka niebieska trasa

Trasy narciarskie w Białce są krótkie, szerokie i łagodne. W większości niebieskie, choć jest też kilka czerwonych. Pod tym względem Białka przypadnie do gustu początkującym lub średnio zaawansowanym narciarzom.

Wyciągi

Wyciągi są mocnym atutem Białki. Czynne są od 9:00 do 22:00, więc można spokojnie się wyspać, odpocząć, posiedzieć w barze a i tak najeździmy się do woli. Większość wyciągów to krzesełka, a trzy z nich to sześcioosobowe wygodne podgrzewane kanapy z osłonami od wiatru i śniegu. W ferie kolejki do wyciągów niestety są duże i można w nich stać nawet pół godziny. Po 15:00 jednak sytuacja się poprawia a kolejki znikają.

W przypadku jazdy po oznakowanych trasach nie ma obaw, że dojedziemy do wyciągu nieobjętego karnetem. Na wszystkie wyciągi obowiązuje ten sam karnet. Trasy i sieć wyciągów łączą aktualnie Kaniówkę z Kotelnicą.

Podgrzewana kanapa w Białce
Podgrzewana kanapa w Białce

Wypożyczalnie nart i desek snowboardowych

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego znajdują się zarówno w mieście jak i tuż przy stokach. Ja dwa razy pożyczałam deskę snowboardową (buty mam własne) przy wyciągach w Kaniówce. Ani razu nie było problemu z dostępnością, mimo okresu ferii warszawskich. Wypożyczenie deski w wypożyczalni przy stoku kosztuje 15 złotych za 6 godzin.

Knajpy na stokach

Obiad z deserem na stoku zjemy za około 30 złotych. Jedzenie jest smaczne a wybór dość duży – począwszy od oscypków z grilla, kiełbas, frytek przez pizzę z pieca do domowych obiadów. Knajp też jest sporo do wyboru, zarówno w Kaniówce jak i w Kotelnicy.

Warunki do jazdy

Trasy narciarskie w Białce są objęte sztucznym dośnieżaniem. Jeżeli temperatura nie będzie zbyt wysoka, to nie musimy się obawiać o brak śniegu. Wszystkie trasy są po zmroku oświetlone, więc jeżeli mamy w planach jazdę wieczorną to cały system tras i wyciągów jest do naszej dyspozycji tak samo jak w dzień.

Białka ma jedną wadę – brak urozmaicenia tras. Większość tras jest raczej płaska i łagodna, przez co doświadczony narciarz znudzi się pewnie w Białce po dwóch dniach. W Kotelnicy znajdziemy dwie trasy FIS ale na tym niestety atrakcje się kończą. Na próżno szukać w Białce wyzwań. Nie ma tu ani snowparku, ani czarnych tras ani żadnych śnieżnych mostków, tuneli czy innych atrakcji, które mogłyby urozmaicić jazdę na nartach. Z tego względu polecam Białkę raczej osobom początkującym lub średniozaawansowanym oraz lubiącym spokojne zjazdy po bezpiecznym terenie.

W porównaniu z Zakopanem Białka wygrywa jednak zdecydowanie ze względu na infrastrukturę, otwarte cały dzień wyciągi i połączenie stoków w jedną całość.

Hotele przy stoku

W Kaniówce jest możliwość znalezienia noclegu w hotelu tuż przy stoku. Niestety nie mogę polecić hotelu w którym byliśmy, bo dostaliśmy tam tak mikroskopijny pokój, że każdy krok po pokoju musiał być przemyślany. Ponieważ jednak byliśmy w Białce z półrocznym maluchem i jeździliśmy na zmianę, odległość od wyciągów była dla nas kluczowa.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy