|

Marsylia (Francja) – co warto zobaczyć?

Marsylia to miasto portowe, położone we Francji, nad Morzem Śródziemnym. Jest to miasto multikulturowe a momentami sprawia wrażenie, jakby było zdominowane przez ludność muzułmańską. Również na plaży spotyka się całe grupy muzułmańskich kobiet wraz z dziećmi, kryjących się pod parasolem w swych czarnych szatach i wchodzących do wody bez rozebrania się z nich do kostiumu.

Do Marsylii dotarłyśmy tanimi liniami lotniczymi a następnie pociągiem do samego miasta. Ponieważ miasto nie było naszym jedynym celem a wyjazd był kilkudniowy, odwiedziłyśmy najważniejsze naszym zdaniem punkty:

Plaża

plaża w Marsylii
plaża w Marsylii

Plaża w Marsylii jest piaszczysta, czysta i bezpłatna. Jednocześnie jednak ma miejski charakter, w tle maluje się obraz pełen blokowisk. Zaskoczeniem była dla nas temperatura morza, która nie była dużo wyższa niż temperatura Bałtyku. Od morza powiewał również chłodny wiatr. Zaznaczę, że byłyśmy w Marsylii w czerwcu i generalnie nie było upału.

Miasto i port

Marsylia - miasto
Marsylia – miasto

Mam wrażenie, że Marsylia dzieli się na część turystyczną, położoną wokół portu oraz część typowo miejską. W części wokół portu mieści się cała plejada kawiarenek i restauracji, gdzie można zjeść smaczny posiłek (do posiłku zawsze bezpłatnie dostajemy karafkę wody).  Część nie-turystyczna natomiast raczej nas zniechęciła. Na chodnikach wylegają się i mieszkają całe rodziny bezdomnych. Trudno też o inny posiłek niż fast-food.

Bazylika Notre Dame de la Garde

Bazylika znajduje się na 160-metrowym wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na miasto i morze. Na wzgórze można wjechać autobusem lub wejść pieszo.

Bazylika Notre Dame de la Garde to jedna z głównych atrakcji Marsylii i cel pielgrzymek. Zbudowana została z najlepszej jakości materiałów budowlanych takich jak marmur i porfir, sprowadzanych do Francji z Włoch. Wieżę kościoła wieńczy 11-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem. Przy bazylice utrzymywany jest zadbany ogródek z widokiem na morze.

zamek d'If
widok na Marsylię i zamek d’If ze wzgórza La Garde
Marsylia
widok na Marsylię i morze ze wzgórza La Garde

Będąc w Marsylii warto wybrać się do położonego niedaleko miasteczka Cassis. Otoczone jest one wysokimi białymi klifami (Calanques), skąd roztaczają się piękne widoki.

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy