Marsylia (Francja) – co warto zobaczyć?

Marsylia to miasto portowe, położone we Francji, nad Morzem Śródziemnym. Jest to miasto multikulturowe a momentami sprawia wrażenie, jakby było zdominowane przez ludność muzułmańską. Również na plaży spotyka się całe grupy muzułmańskich kobiet wraz z dziećmi, kryjących się pod parasolem w swych czarnych szatach i wchodzących do wody bez rozebrania się z nich do kostiumu.

Do Marsylii dotarłyśmy tanimi liniami lotniczymi a następnie pociągiem do samego miasta. Ponieważ miasto nie było naszym jedynym celem a wyjazd był kilkudniowy, odwiedziłyśmy najważniejsze naszym zdaniem punkty:

Plaża

plaża w Marsylii
plaża w Marsylii

Plaża w Marsylii jest piaszczysta, czysta i bezpłatna. Jednocześnie jednak ma miejski charakter, w tle maluje się obraz pełen blokowisk. Zaskoczeniem była dla nas temperatura morza, która nie była dużo wyższa niż temperatura Bałtyku. Od morza powiewał również chłodny wiatr. Zaznaczę, że byłyśmy w Marsylii w czerwcu i generalnie nie było upału.

Miasto i port

Marsylia - miasto
Marsylia – miasto

Mam wrażenie, że Marsylia dzieli się na część turystyczną, położoną wokół portu oraz część typowo miejską. W części wokół portu mieści się cała plejada kawiarenek i restauracji, gdzie można zjeść smaczny posiłek (do posiłku zawsze bezpłatnie dostajemy karafkę wody).  Część nie-turystyczna natomiast raczej nas zniechęciła. Na chodnikach wylegają się i mieszkają całe rodziny bezdomnych. Trudno też o inny posiłek niż fast-food.

Bazylika Notre Dame de la Garde

Bazylika znajduje się na 160-metrowym wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na miasto i morze. Na wzgórze można wjechać autobusem lub wejść pieszo.

Bazylika Notre Dame de la Garde to jedna z głównych atrakcji Marsylii i cel pielgrzymek. Zbudowana została z najlepszej jakości materiałów budowlanych takich jak marmur i porfir, sprowadzanych do Francji z Włoch. Wieżę kościoła wieńczy 11-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem. Przy bazylice utrzymywany jest zadbany ogródek z widokiem na morze.

zamek d'If
widok na Marsylię i zamek d’If ze wzgórza La Garde
Marsylia
widok na Marsylię i morze ze wzgórza La Garde

Będąc w Marsylii warto wybrać się do położonego niedaleko miasteczka Cassis. Otoczone jest one wysokimi białymi klifami (Calanques), skąd roztaczają się piękne widoki.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi :-)