||

Ateny – morze, plaża i najciekawsze atrakcje turystyczne

Ateny - ruiny na Akropolu

Ateny to miejska dżungla – hałaśliwa i tłoczna. Stolica Grecji pozwala jednak spędzić czas w sposób urozmaicony i ciekawy ze względu na liczne atrakcje. Nie wszyscy wiedzą, że w Atenach znajdują się nie tylko ruiny ale też plaże i morze.

Komunikacja miejska w Atenach

Zacznę od kwestii praktycznych, czyli komunikacji miejskiej. W Atenach są trzy linie metra. Niebieską linią metra dotrzemy między innymi z lotniska do centrum miasta. Zieloną linią natomiast dojedziemy do portu Pireus. Na stacji Akropoli, jak sama nazwa wskazuje, powinniśmy wysiąść, jeśli chcemy zwiedzić Akropol lub pospacerować po turystycznej dzielnicy Plaka. Jeżeli chcemy się wybrać na plażę, możemy podjechać tam tramwajem numer 5. Tramwaj jedzie długo (z centrum miasta około 45 minut) ale za to w ostatniej części trasy możemy podziwiać z jego okien porty jachtowe oraz plaże i morze.

Plaża w Atenach

Gorące i słoneczne lato kusi, by popływać w morzu i trochę się poopalać. Czy w Atenach jest plaża? Oczywiście, i to nie jedna!

Na wschód od portu Pireus znajduje się spokojniejsza i bardziej wypoczynkowa część Aten. Wzdłuż ulicy Leof. Poseidonos ciągnie się zarówno długa publiczna plaża jak i deptak spacerowy. Z centrum miasta można tu dojechać między innymi tramwajem numer 5. Dojazd zajmuje mniej więcej 45 minut, choć czas dojazdu zależy oczywiście od tego w którym konkretnie miejscu wysiądziecie. Plaże znajdują się po obu stronach portu Marine of Alimos. Na miejscu możemy wypożyczyć leżak, wypić mrożoną grecką kawę w barze a po pływaniu opłukać się pod prysznicem. Wstęp na plaże jest bezpłatny. Plaże są żwirkowate ale nie jest konieczne używanie butów do wody. W maju morze było lodowate, podobnie jak Bałtyk choć zdecydowanie od Bałtyku czyściejsze.

plaża w Atenach
plaża w Atenach

Atrakcje w Atenach

1. Akropol

Akropol to jeden z symboli Aten i główna atrakcja turystyczna miasta. Na wzgórzu znajdują się ruiny świątyń takich jak Partenon czy Erechtejon. W dole natomiast rozpościera się piękny widok na miasto.

Wstęp na Akropol, podobnie jak na teren pozostałych, ważniejszych ruin jest płatny. Zwiedzenie Akropolu kosztuje około 20 euro. Cena podobno różni się w zależności od sezonu. Zimą jest niższa.

2. National Garden

Jeżeli masz dość zgiełku i słońca, dobrym pomysłem jest wycieczka do Ogrodu Narodowego w Atenach. W cieniu drzew można tam poczytać książkę, pospacerować lub popatrzyć się na żółwie w oczku wodnym. Ogród znajduje się w okolicach Parlamentu, więc łatwo go wpleść w plan zwiedzania Aten.

National Garden
National Garden

3. Plaka

Plaka to dzielnica Aten leżąca u podnóży Akropolu. Na jej terenie nie ma ruchu samochodowego. Można tam się wybrać, by spokojnie pospacerować, pooglądać bibeloty, kupić pamiątkę lub zjeść jeden z przysmaków greckiej kuchni. Jeśli lubisz klimat śródziemnomorskich miasteczek z kamienicami i wąskimi ulicami – to tutaj je znajdziesz.

Plaka
Plaka

4. Port Pireus

Pireus jest ogromnym portem, z którego można wybrać się na krótszą lub dłuższą wycieczkę promem. Port jest na tyle duży, że kursują po nim specjalne, bezpłatne autobusy, dowożące turystów do właściwych promów. Jeżeli macie zaplanowaną podróż z portu Pireus, to warto sprawdzić wcześniej z którego terminalu odpływa Wasz prom. Port jest bardzo duży i szukając w ciemno swojego promu, można nie zdążyć na czas.

My wybrałyśmy się na jednodniową wycieczkę promem na wyspę Agistri, by nieco odpocząć od zgiełku Aten. Nieduże promy kursujące na małe odległości (np. na Agistri) cumują w terminalu położonym blisko stacji metra.

Kuchnia grecka

Greckie dania w Atenach są tłuste i ciężkie pomimo dużej zawartości warzyw. Dzieje się tak za sprawą obfitej ilości oliwy, którą Grecy dodają do większości posiłków.

Co warto zjeść (i wypić) w Atenach?

  • musakę (warzywa zapiekane z sosem beszamelowym)
  • gemista (pomidory, papryki lub cukinie faszerowane ryżem i przyprawami)
  • souvlaki (szaszłyki składające się z kawałków kurczaka lub innego mięsa)
  • tzatziki (gęsty jogurt z dodatkiem ogórka i przypraw)
  • grecką kawę (kawa na zimno, z lodem oraz opcjonalnie z mlekiem i cukrem)

Galeria zdjęć z Aten

Noclegi w Atenach – ceny i dostępność

Booking.com
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy