|

Ayia Napa – majówka na Cyprze

plaża Latchi

Jeśli nie macie pomysłu na majówkę a chcecie mieć pewną i przyjemną pogodę – polecam Wam miejscowość Ayia Napa na Cyprze. Jest to miejsce, gdzie wypoczniecie na piaszczystych plażach, pospacerujecie promenadą wzdłuż morza i spróbujecie smacznego greckiego jedzenia. Dojazd z Larnaki do Ayia Napa też jest łatwy do zorganizowania.

Majówka na Cyprze – pogoda w maju i na koniec kwietnia

Gdy posłucham o tym, jakie temperatury panują na Cyprze w lato, to mogę z całą pewnością powiedzieć – nigdy w życiu! Co innego natomiast w maju i w końcówce kwietnia, czyli w terminie, w którym w Polsce wypada długi weekend majowy. Wraz z początkiem maja na Cyprze rozpoczyna się sezon. Temperatury wynoszą wtedy około 25-28 stopni a morze jest na tyle ciepłe, że można w nim spokojnie popływać. Na plażach jest jednak stosunkowo niewiele osób – można spokojnie wypocząć.

Plaże w Ayia Napa

Plaże w Ayia Napa i okolicach są piaszczyste, z drobnym białym piaskiem. Większość wybrzeża jest skalista a plaże występują lokalnie. Jest ich jednak bardzo dużo i z jednej na drugą można przejść nadmorską promenadą. Na plażach są do dyspozycji leżaki i parasole do wynajęcia – wynajęcie dwóch leżaków z parasolem to koszt około 7-8 euro. Spokojnie można jednak rozłożyć się na ręczniku, gdyż jest sporo wolnego miejsca. Dla osób, które nie lubią cały dzień leżeć na plaży i wolą mieć do dyspozycji trochę cienia najlepszym rozwiązaniem jest zakup parasola plażowego w okolicznym sklepie – kosztuje on 7 euro, jest lekki i można go używać do woli przez cały wyjazd 🙂 Na plażach są też atrakcje znane nam z Polski, takie jak przejażdżki na dmuchanym bananie, skutery czy rowerki wodne.

Dużo osób przyjeżdża do Ayia Napa z małymi dziećmi. Jest to idealne miejsce dla maluchów – w piasku można budować zamki a morze jest płytkie i stopniowo się pogłębia. Żeby popływać, trzeba odejść spory kawałek od brzegu.

Plaża Landa
Plaża Landa
promenada nad morzem w Ayia Napa
promenada nad morzem w Ayia Napa

Jak dojechać z Larnaki do Ayia Napa?

Z Warszawy do Larnaki latają tanie linie lotnicze a lot trwa około 3 godziny.

Z lotniska w Larnace do Ayia Napa można teoretycznie dojechać autobusem. Piszę teoretycznie, gdyż autobusy kursują tylko do wczesnych godzin wieczornych a samolot z Warszawy ląduje w Larnace późnym wieczorem. Nie ma bezpośredniego autobusu z lotniska w Larnace do Ayia Napa. Z lotniska trzeba dojechać do Larnaki (do Finikoudes) a następnie przesiąść się w autobus do Ayia Napa.

Jeżeli Wasz lot nie pozwala na dojazd autobusem, to drugą z kolei najtańszą opcją jest shuttledirect. Na stronie shuttledirect można zarezerwować miejsce w autokarze, który dowiezie Was z lotniska pod wskazany hotel. Po wyjściu z lotniska w Larnace kierujemy się wówczas na parking dla autokarów i szukamy autokaru oznakowanego nazwą biura podróży, które mamy wydrukowane na potwierdzeniu rezerwacji. Shuttledirect to tylko pośrednik, więc ich logo nie znajdziemy na żadnym autokarze. Informacja, że kierowca będzie na nas czekał na lotnisku z kartką to lipa – radzę się tym nie sugerować, bo w naszym przypadku nikt na nas nie czekał i całe szczęście, że sami poszliśmy szukać właściwego autokaru. Jeżeli zdecydujecie się na powrót również za pośrednictwem shuttledirect, to po odnalezieniu na lotnisku właściwego autokaru poproście o kontakt do osoby, z którą możecie ustalić godzinę powrotu. Dwa dni przed powrotem trzeba zadzwonić do tej osoby i zapytać się o godzinę przyjazdu autokaru pod Wasz hotel. Od razu powiem, że godzina ta jest raczej orientacyjna i nie stresujcie się, jeśli autokar przyjedzie 15 minut później. Niestety nie jest punktualny ale dowozi na lotnisko odpowiednio wcześnie, by na spokojnie się odprawić.

Jeżeli decydujecie się na wypożyczenie samochodu, to na lotnisku znajdziecie stoiska największych europejskich sieci wypożyczalni. Pamiętajcie tylko, że ruch na Cyprze jest lewostronny 🙂

Co można zwiedzić w Ayia Napa?

Nie będę Was oszukiwać 🙂 Ayia Napa to takie rosyjskie Władysławowo na Cyprze, nastawione w 100% na konsumpcję. Piszę rosyjskie, bo większość turystów stanowią Rosjanie. W knajpach kelnerzy witają nas po rosyjsku a w mieście pełno jest kiczowatych dyskotek z Małą Moskwą na czele. Przed każdą większą dyskoteką polują na nas naganiacze. Restauracje prześcigają się na oryginalność, by tylko przyciągnąć turystów. Generalnie w Ayia Napa znajdziecie całą masę knajp, sklepów i dyskotek. I niewiele poza tym.

Poza centrum Ayia Napa znajdują się natomiast dwa miejsca, które można zwiedzić. Jednym z nich są starożytne grobowce niedaleko plaży Makronissos. Na mapie Google oznaczone są jako Makronissos Archaeological Site. Na teren z grobowcami można wejść bezpłatnie i nikt go nie pilnuje. Można wejść do środka pomieszczeń, w których chowano zmarłych.

grobowce niedaleko plaży Makronissos
grobowce niedaleko plaży Makronissos

Drugim miejscem do którego warto się wybrać jest kościół w Ayia Thekla. Jest to typowo grecki, biały kościół z niebieską kopułą, wybudowany na niewielkim wzgórzu z widokiem na morze. Znajduje się on w pobliżu plaży Ayia Thekla. Polecam obejrzenie go ze względu na jego grecki urok i ładny widok na okolicę.

Kościół w Ayia Thekla
Kościół w Ayia Thekla

Ceny na Cyprze

Cypr nie należy ani do szczególnie drogich ani szczególnie tanich krajów. Warto zabrać mniej więcej tyle samo pieniędzy co na wakacje w Hiszpanii czy we Włoszech. Przykładowe ceny znajdziecie na stronie Ceny na Cyprze. Ile kosztują wakacje na Cyprze?

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy