|

Lizbona w jeden dzień – jak zaplanować wyjazd i co zwiedzić?

Alfama

Co zwiedzić w Lizbonie będąc tu tylko jeden dzień? To pytanie chodziło mi po głowie przed wyjazdem na Azory z przesiadką w stolicy Portugalii. Szkoda bowiem nie zobaczyć tego pięknego miasta gdy tak czy inaczej stawia się stopy na jego ziemi. Nie sposób w jeden dzień zwiedzić wszystkiego. Mając tak niewiele czasu trzeba wybrać to, co najbardziej chcemy i co zdążymy zobaczyć.

Gdzie można wybrać się, gdy świeci słońce a temperatura przekracza 30 stopni? Oczywiście na plażę 🙂 Stwierdziłyśmy, że podróże mają służyć przede wszystkim przyjemności a nie odhaczaniu punktów z przewodnika. Po kąpieli w oceanie i odrobinie lenistwa na plaży w planach miałyśmy przejażdżkę żółtym tramwajem i spacer po mieście. Piękna słoneczna pogoda wypaczyła nam nieco proporcję plażowania do zwiedzania ale i tak zobaczyłyśmy wszystko, co chciałyśmy zobaczyć 🙂

Plaże w okolicach Lizbony

Żeby dotrzeć do plaży można wsiąść w pociąg do Cascais. Pociągi kursują bardzo często. Plaże ciągną się wzdłuż torów i możemy sobie wybrać, którą chcemy. My dojechałyśmy aż do końca trasy. Cascais jest miejscowością o bardziej wypoczynkowym charakterze niż Lizbona. Jest tu duży wybór knajpek, piaszczysta plaża i uliczki pełne sklepików. Okazało się jednak, że pomimo upału, ocean był zimny, więc długo popływać się nie dało. Wycieczka do Cascais zajęła nam sporo czasu i na Lizbonę zostało nam tylko popołudnie.

Jadąc w kierunku Cascais mijamy po drodze robiący duże wrażenie Most 25 kwietnia. Jest to most wiszący, łączący Lizbonę z gminą Almada. Widać również mierzący 100 metrów pomnik Christo Rei (Chrystusa Króla). Aby podziwiać obie konstrukcje można też udać się na Plac Comercio i kierować w stronę rzeki. Most i pomnik będziemy widzieć wówczas po prawej stronie.

Most 25 kwietnia
Most 25 kwietnia

Żółty tramwaj numer 28

Zapewne widzieliście mnóstwo zdjęć z charakterystycznym żółtym tramwajem jadącym wąskimi uliczkami. Jeżeli oczami wyobraźni widzicie, jak przyjemnie byłoby się nim przejechać, to na miejscu może Was spotkać rozczarowanie.

Tramwaj na pewno gdzieś pod gigantycznymi reklamami jest żółty ale niespecjalnie to widać. Najgorsze jednak jest to, że na przystanku stoi długa kolejka turystów a tramwaje jeżdżą wypełnione po brzegi.

Widząc to stwierdziłyśmy, że przyjemniej będzie się przejść spacerem a na tramwaj popatrzeć z zewnątrz. Wybrałyśmy się więc szlakiem żółtego tramwaju, dzięki czemu dotarłyśmy do najładniejszych miejsc w mieście. Tramwaj przeciska się przez wąskie uliczki i przemierza najbardziej godne uwagi dzielnice miasta.

tramwaj 28
tramwaj 28
uliczka Lizbony
uliczka Lizbony z torami tramwajowymi

Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol

Jeśli miałabym wskazać jedno miejsce, które naprawdę warto zobaczyć w Lizbonie będąc tu tylko jeden dzień to wybór padłby właśnie na punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol. Odkryłyśmy to miejsce dzięki temu, że podążałyśmy trasą tramwaju 28, który przejeżdża tuż obok. Roztacza się stąd widok na Alfamę, kościół św. Wincentego oraz rzekę Tag.  Widok jest naprawdę przepiękny i odkrywa cały urok stolicy Portugalii.

Punkt widokowy Portas do Sol
Punkt widokowy Portas do Sol

Alfama

Alfama to najbardziej znana dzielnica Lizbony, poprzecinana wąskimi stromymi uliczkami. Wybierając się tu na spacer warto założyć sportowe, wygodne buty i mieć ze sobą telefon z nawigacją, by się nie zgubić 🙂 Zdjęcie zrobione poniżej było zrobione z punktu widokowego Portas do Sol, o którym napisałam powyżej.

Alfama
Alfama – widok z Miradouro das Portas do Sol

Elevador de Santa Justa

Jedną z rzeczy, które w Lizbonie nas najbardziej zaskoczyły to komunikacja miejska w postaci windy. Winda Santa Justa to nie tylko atrakcja turystyczna ale realny środek komunikacyjny dla mieszkańców. Łączy ona dzielnicę Baixa z dzielnicą Chiado. Można się nią przejechać mając aktywny bilet na komunikację miejską po Lizbonie.

Elevador de Santa Justa
Elevador de Santa Justa

Plac Comercio

Plac Comercio jest jednym z głównych placów Lizbony i ma reprezentacyjny charakter. Od strony miasta możemy do niego dotrzeć przechodząc pod Łukiem Triumfalnym. Po środku placu znajduje się pomnik Józefa I.

Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny (Łuk Rua Augusta)
Plac Comercio o zmroku
Plac Comercio o zmroku

Katedra Se

Katedra jest najstarszym kościołem w Lizbonie. Możecie ją zobaczyć z okien tramwaju 28, który przejeżdża w pobliżu lub wejść do środka (wstęp do głównej części jest bezpłatny).

Katedra Se
Katedra Se

Zamek św. Jerzego

Zamek został wybudowany przez Maurów w X wieku. Znajduje się on na wzgórzu i jest dobrze widoczny z różnych części miasta.

Zamek św. Jerzego
Zamek św. Jerzego
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy