Czy do samolotu można wziąć … ?

skrzydło samolotu

Przed prawie każdym lotem pojawiają się wątpliwości co do dozwolonych w samolocie przedmiotów. Gdy czeka nas długi lot, to czy można wnieść do samolotu swoje jedzenie? Czy w bagażu podręcznym można mieć leki? Jeśli nurtują Cię te lub podobne pytania to odpowiadam na podstawie własnych doświadczeń 😉

Nie ważne, jaki przedmiot chcesz spakować do bagażu podręcznego, zawsze trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Nikt nie aresztuje Cię za to, że w walizce masz scyzoryk, butelkę z wodą czy aerozol. W ogóle nic Ci za to nie grozi. Konsekwencje mogą być tylko dwie. Jeśli podczas kontroli zakazana zawartość bagażu zostanie wykryta, twoja walizka zostanie otwarta, rozpakowana i przeszukana a zakazany przedmiot wydobyty. Nie jest to przyjemne. Niestety też będzie trzeba zakazany przedmiot wyrzucić do śmietnika.

Z tego powodu najlepiej kierować się prostą zasadą. Jeśli przedmiot jest dla Ciebie wartościowy i strata będzie bolesna – nie ryzykuj jeśli nie masz pewności, że można będzie ten przedmiot zabrać na pokład samolotu. Jeśli natomiast jest to przedmiot o niskiej wartości, którego strata nie będzie dla Ciebie dotkliwa – możesz zaryzykować. Wiele bowiem zależy od tego, na kogo trafisz na kontroli bagażu. Ja na przykład wiele razy woziłam dezodorant wrzucony luzem do walizki i tylko raz kazano mi go dopakować do foliowej torebki.

Na poniższe pytania odpowiadam na podstawie własnych doświadczeń w lotach w obrębie Unii Europejskiej.

Czy w bagażu podręcznym można mieć jedzenie?

To zależy. Można mieć kanapki (przynajmniej w przypadku lotów w obrębie Unii Europejskiej). Nigdy też nie miałam problemu z owocami i warzywami (np. jabłko, banan, papryka czy rzodkiewki). Bardzo często zabieram na pokład samolotu własne jedzenie. Jest to opcja tańsza a czasem również smaczniejsza niż odgrzewane w mikrofalówce gotowe dania, które są serwowane na pokładzie samolotu.

Nie ryzykowałabym natomiast z potrawami w formie płynnej czy półpłynnej mających więcej niż 100ml. Raczej nie przejdzie zupa, jogurt czy sok. Wyjątkiem od reguły są podróże z niemowlętami, dla których można zabrać na pokład samolotu soczek, mleko czy słoiczek z obiadkiem.

Odradzam też pakowanie do bagażu podręcznego miodu. Często można kupić miód na pamiątkę w krajach takich jak Grecja czy Francja. Niestety miód, nawet ten gęsty traktowany jest jak ciecz.

Czy w bagażu podręcznym można mieć dezodorant?

Tak. Ja zawsze biorę dezodorant w sztyfcie normalnych rozmiarów. Jeśli wolisz dezodoranty w aerozolu, to najlepiej kupić taki w “turystycznym” rozmiarze. Obowiązuje nas tu limit pojemności – dezodorant może mieć maksymalnie 100ml.

Czy w bagażu podręcznym można mieć piankę do golenia?

Tak. Ja prawie zawsze zabieram piankę do golenia w podróż. Opakowanie może mieć do 100ml. Najlepiej kupić “turystyczną” wersję.

Czy w bagażu podręcznym można mieć sztućce?

To zależy. Z plastikowym nożem, łyżką czy widelcem nie powinniśmy mieć problemów. Metalowe sztućce, w szczególności nożyki mogą nam zostać odebrane.

Czy w bagażu podręcznym można mieć cążki albo nożyczki do paznokci?

Do bagażu podręcznego można spakować cążki do paznokci. Jeżeli natomiast wolisz nożyczki, to muszą mieć one zaokrąglone końce (takie jak dla niemowląt) – wówczas również można je będzie wnieść na pokład samolotu.

Czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Myślę, że nawet trzeba, jeżeli musimy przyjąć tabletki w trakcie lotu. Ja zawsze pakuję podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe i nigdy nie było z tego powodu problemu. Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, to również powinnaś je zabrać w podróż i lepiej by nie zgubiły się przypadkowo wraz z bagażem rejestrowanym 😉

Nie ryzykowałabym natomiast z lekami w formie syropu lub płynu, chyba, że ich pojemność jest mniejsza niż 100ml.

Czy w bagażu podręcznym można mieć laptopa?

W większości przypadków w bagażu podręcznym można mieć laptopa. Wyjątek stanowią loty do USA z niektórych krajów (np. z Egiptu).

Podczas kontroli bagażowej będziesz proszony o wyjęcie laptopa z walizki i położenie w kuwetce na taśmie. Dlatego warto zapakować go w taki sposób, by z łatwością móc go wyjąć. W tanich liniach typu Ryanair czy Wizz Air nie ma niestety gniazdek do ładowania, więc jeśli planujesz korzystać z laptopa w trakcie lotu, zadbaj o wcześniejsze naładowanie baterii. Więcej informacji o transporcie laptopa w samolocie znajdziesz na stronie Laptop w samolocie – przewożenie, przepisy, koszt ubezpieczenia.

Jak spakować kosmetyki do samolotu?

Płynne kosmetyki mogą mieć objętość maksymalnie 100ml. Na opakowaniu kosmetyku powinno też być wyraźnie napisane, jaką objętość ono ma, żeby nie było wątpliwości w przypadku granicznych wartości.

Kosmetyki płynne muszą być zapakowane w przezroczystą torebkę. Zdarzyło mi się mieć dwie takie torebki z kosmetykami i nikt nie robił mi problemu. Nie widziałam też nigdzie informacji, jakiej wielkości owa torebka powinna być.

Jeśli masz problem z zapakowaniem wszystkich kosmetyków do torebki, możesz pomyśleć nad zastąpieniem np. mydła w płynie mydłem w kostce, które może być przewożone luzem. To samo dotyczy dezodorantu w sztyfcie.

Artykuł powstał we współpracy z https://szukamlapka.pl/

Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy