||

Malta w listopadzie

Plaża Ghain Tuffieha

Położenie geograficzne powoduje, że Malta w listopadzie nadal kusi dobrą pogodą i w miarę ciepłym morzem. W listopadzie na Malcie nadal działa gastronomia i hotele ale nie ma tłumu turystów i można oddać się spokojnemu poznawaniu uroków wyspy.

Malta w listopadzie – pogoda i temperatura morza

Pogoda na Malcie w listopadzie jest niestety zmienna. Są dni deszczowe, podczas których ulewy są tak silne, że przemakają nawet wodoodporne ubrania i buty, ulice zamieniają się w rzeki a przejście przez jezdnię oznacza brodzenie w wodzie po kostki. Niekiedy silny wiatr uniemożliwia odpoczynek na plaży. Są też dni piękne, ciepłe i słoneczne, gdy można opalać się na plaży i pływać w morzu. Tak więc na listopadowy urlop na Malcie najlepiej zabrać zarówno krem do opalania jak i pelerynę od deszczu.

W trakcie 6 dni, które spędziliśmy na Malcie w listopadzie nie było natomiast ani jednego dnia z upałem. Nawet gdy świeciło słońce a niebo było bezchmurne na plaży nie potrzebowaliśmy parasola. Lekki wiaterek od morza lekko chłodził i przyjemnie było wygrzewać się na słońcu. Jeśli miałabym do czegoś porównać listopadowe ciepło na Malcie, to porównałabym je do bałtyckich plaż w typowy polski letni dzień. Taka pogoda zdecydowanie sprzyja nie tylko plażowemu lenistwu ale też zwiedzaniu i chodzeniu po szlakach.

Morze na Malcie w listopadzie nadaje się do pływania ale nie powiedziałabym o nim, że jest ciepłe. Jest cieplejsze niż Bałtyk w lato ale jednocześnie nie na tyle ciepłe by komfortowo unosić się w bezruchu w wodzie. Myślę, że jego temperaturę można porównać do tej w oceanie na Wyspach Kanaryjskich o tej samej porze roku.

Jest jeszcze jedna rzecz o której warto pamiętać, wybierając się na Maltę w listopadzie. Dni są tu krótsze o tej porze roku, podobnie jak w Polsce. Słońce zachodzi przed godziną 18:00. Warto mieć to na uwadze planując wędrówki po szlakach.

Transport publiczny na Malcie

Na Malcie funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć autobusów, które dojeżdżają do większości popularnych miejsc. W listopadzie podróżowało nam się nimi bardzo komfortowo – zawsze mieliśmy miejsca siedzące, nie było tłumu ani większych opóźnień. Autobusami można dotrzeć na lotnisko oraz do miejscowości takich jak Valetta, Bugibba czy Mdina. Połączenia można sprawdzać na mapie Google.

Do wyboru jest kilka rodzajów biletów, których ceny zależą od pory dnia, pory roku oraz okresu na jaki wykupujemy bilet. Aktualną ofertę biletów autobusowych można znaleźć tu.

Ze względu na dobre połączenia autobusowe nie czuliśmy potrzeby wypożyczania samochodu. Jeśli jednak ktoś ma takie plany, to warto wiedzieć, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Malta w listopadzie czyli spokój i brak tłumów

Nie wiem jak inni ale ja nie znoszę tłumów. Wolę mieć dużo miejsca na plaży wokół siebie, wolny stolik w restauracji i ciszę w hotelu. Na Malcie w listopadzie było dokładnie tak jak lubię. Jednocześnie nie było żadnych problemów z dostępnością. Wszystkie restauracje były otwarte, autobusy jeździły zgodnie z rozkładem, atrakcje wymagające zakupu biletu wstępu takie jak akwarium czy muzea również były otwarte. Myślę, że listopad do świetny miesiąc na zwiedzanie Malty dla osób, które cenią sobie spokój.

Puste leżaki w hotelu na Malcie w listopadzie
Malta w listopadzie – cisza, spokój, brak ludzi przed hotelem

Malta w listopadzie – atrakcje na deszczowe dni

Tak jak już wcześniej pisałam, na Malcie w listopadzie zdarzają się dni deszczowe. Ponieważ na ogół na wyspie świeci słońce, niewiele jest zadaszonych miejsc, w których chciałoby się spędzić cały dzień. Przedstawię trzy, w których miło spędziliśmy czas całą rodziną. Wszystkie trzy znajdują się w miejscowości Bugibba.

Akwarium w Bugibbie

Akwarium w Bugibbie to świetne miejsce na deszczowy dzień. Obejrzenie ryb i morskich stworzeń zajmuje około 2 godziny. Miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci, które ekscytują się na widok kolorowych rybek i rekinów. Na miejscu znajduje się też restauracja, w której można zjeść obiad czy wypić kawę i przeczekać deszcz.

Ryby w akwarium w miejscowości Bugibba
Ryby w akwarium w Bugibbie

Restauracja Luzzu w Bugibbie wraz z salą zabaw

Niedaleko akwarium w Bugibbie znajduje się restauracja Luzzu, połączona z salą zabaw. Sala zabaw jest tu naprawdę spora i podczas deszczowych godzin dzieci mają frajdę a rodzice mogą chwilę pobyć we dwoje. Za pobyt dzieci na sali zabaw nie ma dodatkowych opłat.

Fabryka czekolady w Bugibbie

W Bugibbie znajduje się niewielka fabryka czekolady. Można tu popatrzeć jak na miejscu wytwarzane są różne czekoladowe produkty, kupić czekoladowe pamiątki lub napić się na miejscu gorącej czekolady, która w zimniejszy lub deszczowy listopadowy dzień przyjemnie rozgrzewa.

Malta w listopadzie – atrakcje na ciepłe dni

Valetta

Valetta położona jest nad morzem. Jest miastem tętniącym życiem, pełnym kawiarenek, restauracji i sklepów. Ze względu na swoje położenie i wysokie mury Valetta zapiera dech pięknymi widokami oraz klimatycznymi wąskimi uliczkami. Szczególnie polecam wybranie się do pięknie położonych ogrodów Barrakka (górne i dolne ogrody Barakka), które nie tylko są piękne same w sobie ale też roztacza się z nich rozległy widok na morze i miasto.

widok na morze w miejscowości Valetta
Valetta

Mdina

W przeciwieństwie do Valetty Mdina jest miastem dostojnym i spokojnym. Mdinę charakteryzują grube mury, wąskie uliczki, małe placyki i niewielkie ogródki w których owocują pomarańcze i granaty. Na terenie starego miasta znajduje się kilka restauracji i muzeów ale nie ma tu takiego gwaru jak w Valettcie. Na murach wiszą tabliczki z prośbą o zachowanie ciszy i turyści dostosowują się do tych oczekiwań.

Wioska Popeye

Ma Malcie kręcony był film Popeye (z 1980 r.). Na potrzeby produkcji w jednej z maltańskich zatoczek zbudowano scenografię w postaci niewielkiej wioski. Wioskę tą można zwiedzać – przechadzać się uliczkami oraz wchodzić do wnętrz domków. Na terenie wioski jest też nieduży basen oraz wodny plac zabaw. Można też popływać w morzu.

wioska Popeye na Malcie
wioska Popeye na Malcie

Piaszczyste plaże na Malcie

Nasz listopadowy wyjazd na Maltę był zbyt krótki by objechać wszystkie piaszczyste plaże znajdujące się na tej wyspie. Skoncentrowaliśmy się zatem na najpiękniejszych z naszej perspektywy piaszczystych plażach – Il Ramla i Ghajn Tuffieha i w ich okolicach spędziliśmy kilka ostatnich dni urlopu.

Plaża Il Ramla

Il Ramla to plaża o złocistym piasku otoczona klifami. Można tu dojechać autobusem (przystanek jest blisko plaży). Tuż przy plaży znajdują się restauracje oraz publiczne (bezpłatne) toalety. Większość plaży jest publiczna i dostępna dla wszystkich. Część jest natomiast prywatną plażą przeznaczoną dla gości hotelu Blu Radisson. W hotelu tym spędziliśmy kilka dni. Widoki z balkonu mieliśmy nieziemskie. Generalnie polecam ten hotel poza sezonem. W środku jest spokojnie i kulturalnie. Rano serwowane jest smaczne i różnorodne śniadanie. W nocy było niesamowicie cicho, słychać było jedynie szum wody. Nocleg można zarezerwować tutaj.

Hotel Blu Radisson Golden Sands i niemal pusta plaża na Malcie w listopadzie
Widok na plażę Il Ramla i hotel Blu Radisson

Plaża Ghajn Tuffieha

Plaża Ghajn Tuffieha jest, podobnie jak Il Ramla plażą publiczną o złocistym piasku, otoczoną klifami. Można próbować tu swoich sił w surfowaniu lub spędzić czas w klimatycznej restauracji. Niestety w czasie naszego pobytu zastaliśmy tu smutny widok. Cała plaża pokryta była drobinami plastikowych śmieci. Z początku myślałam, że to confetti po jakiejś imprezie, tak dużo ich było i takie były drobne. Plastikowe drobiny pokrywały jednak całą plażę oraz kłębiły się w morskich falach. Nigdy wcześniej nie widziałam plaży tak zanieczyszczonej śmieciami wyrzuconymi przez morze.

Plaża Ghain Tuffieha
Widok na plażę Ghajn Tuffieha

Szlaki na Malcie w okolicach plaży Il Ramla

Hotel Blu Radisson wybraliśmy nie tylko ze względu na piękną plażę u jego stóp. Wybrzeże w tej okolicy obfituje w szlaki piesze i ścieżki z których rozpościerają się piękne widoki na położone w dole plaże i morze. Z hotelu można pieszo dojść do wioski Popeye, lub w drugą stronę, do plaży Ghajn Tuffieha i dalej. Listopad to świetny miesiąc na wędrówki po Malcie, gdyż nie ma upałów a pogoda wciąż dopisuje.

Wakacje na Malcie (przelot+transfer+hotel) możecie zarezerwować również na stronie ITAKI

Podobne wpisy