|

Piza – zwiedzanie pieszo w jeden dzień

katedra w Pizie

Czy Pizę da się zwiedzić w jeden dzień? Oczywiście! Piza jest bardzo małym miastem a odległości dzielące najważniejsze jego punkty da się pokonać pieszo.

W naszym przypadku Piza była przystankiem w drodze na Korsykę. Ponieważ najtańsze połączenie między Polską a Korsyką wymagało przystanku w tym starym włoskim mieście, nie wypadało nie przeznaczyć jednego dnia na zobaczenie Krzywej Wieży 🙂 Spędziliśmy w Pizie jeden pełny dzień i nie mam poczucia, że było to za mało.

To, co mnie najbardziej zaskoczyło w Pizie to rozmiar samego miasta. Jest ono niezwykle małe. Kursują po nim co prawda autobusy komunikacji miejskiej ale w naszym przypadku nie były one w ogóle potrzebne. Jeżeli lubicie spacery po mieście, wypożyczenie samochodu również nie ma sensu, zwłaszcza że uliczki są tu wąskie i podobno niełatwo znaleźć rozsądne miejsce do zaparkowania. Również lokalizacja hotelu nie ma w związku z tym znaczenia – lepiej jest wybrać tańszy hotel położony dalej od głównej atrakcji miasta niż hotel w centrum, gdyż i tak miasto można przemierzyć spacerem.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywiej Wieży przedstawiać nie trzeba. Jest to jedna z najbardziej znanych europejskich atrakcji. Wieża jest elementem większej konstrukcji, a mianowicie stanowi ona dzwonnicę katedry. Z powodu piaszczystego gruntu zaczęła się odchylać od pionu w krótkim czasie od rozpoczęcia budowy i odchyla się nadal (około 1mm na rok). Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku a zakończyła w XIV.

Krzywą Wieżę można podziwiać nie tylko z zewnątrz ale też od środka. Wstęp na samą górę jest płatny (około 15 euro od osoby). Wejście możliwe jest tylko o określonych godzinach, tylko grupami i tylko na pół godziny. My sobie odpuściliśmy tą przyjemność.

Katedra, Krzywa Wieża i okrągłe, położone nieopodal Baptysterium znajdują się na dużym pokrytym murawą placu (Campo dei Miracoli) i turyści oraz miejscowi wypoczywają tu na kocach. Można zrobić tu sobie przyjemną przerwę w zwiedzaniu miasta i porobić zdjęcia. Szczególnie popularnym ujęciem jest “podtrzymywanie wieży”, które wykonuje chyba każdy turysta, a obserwowane z boku wygląda naprawdę komicznie.

katedra w Pizie
katedra w Pizie
Baptysterium
Baptysterium w Pizie

Piza

Piza jest miastem o długiej historii. Między X a XII wiekiem była ona potężną nadmorską republiką. Początkowo znajdowała się nad samym morzem i dysponowała ważnym portem wojennym ale gromadzące się stopniowo osady pochodzące z przepływającej przez miasto rzeki odcięły je od morza i aktualnie miasto znajduje się około 10km od wybrzeża.

Po obejrzeniu Krzywej Wieży warto przeznaczyć czas na spacer po wąskich uliczkach miasta, napicie się włoskiego wina i generalnie na skosztowanie włoskiej kuchni. Wieczorem wąskie uliczki Pizy są klimatyczne i sprzyjają romantycznym kolacjom 😉

Można też udać się nad rzekę Arno, płynącą przez miasto i przejść się jej brzegiem. Tuż nad rzeką znajduje się mały, biały kościół Santa Maria della Spina.

Widok na rzekę Arno
Widok na rzekę Arno i kościół Santa Maria della Spina
Piza - stare miasto
Piza – stare miasto
rzeźby przy dworcu kolejowym
rzeźby przy dworcu kolejowym
włoskie śniadanie :)
włoskie śniadanie 🙂
Autorka bloga
Autorka: Gosia, miłośniczka aktywnego stylu życia, podróżowania i dobrej kawy

Podobne wpisy