Wyjazd na narty do Austrii pociągiem? Świetny pomysł!
Jeżeli zastanawiacie się, jak samodzielnie zorganizować wyjazd na narty za granicę pociągiem, ten wpis jest dla Was 😉
Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam podróże koleją. Uwielbiam również szusować po świetnie przygotowanych i rozległych terenach narciarskich. Dlatego już kilka razy wyjeżdżałam na narty do Austrii pociągiem. Tory kolejowe przebiegają przez kilka znanych i popularnych ośrodków, więc można jeździć każdego roku w inne miejsce.
Pociąg do Wiednia
Do Wiednia możemy dojechać z Katowic lub Warszawy. W przypadku połączenia Warszawa – Wiedeń do wyboru są dwa pociągi. Jeden dzienny, który jedzie szybciej i drugi nocny. Ja zawsze wybierałam pociąg nocny z tego względu, że całą podróż przesypiałam w kuszetce i o 7 rano byłam na miejscu w Wiedniu, gdzie mogłam kontynuować podróż. Najczęściej w przedziale było raczej pustawo, ewentualnie trafiała się jedna lub dwie obce osoby. Spokojnie jednak w przedziale mieściły się nasze dwie pary nart, butów narciarskich i toreb – może dlatego, że mało kto jadąc do Wiednia zabiera ze sobą tyle bagażu, więc większość półek zajmowały nasze rzeczy 🙂
Wiele osób obawia się nocnej podróży pociągiem. Nie ma jednak czego się bać. Po wejściu do przedziału w Warszawie drzwi są zamykane na łańcuszek i nikt po drodze się nie dosiada. Wszyscy towarzysze podróży z naszego przedziału jadą w to samo miejsce. Po pociągu kursują też przedstawiciele SOK. Konduktorzy sprawdzają bilety przed wejściem do pociągu. Teoretycznie więc nikt “obcy” nie powinien na terenie pociągu się znaleźć. Nie oznacza to jednak, że można zostawiać portfel na stoliku nocnym. Swoje cenne rzeczy najlepiej jest trzymać blisko siebie i z daleka od drzwi przedziału, bo łańcuszek pozwala na uchylenie ich na tyle, by przełożyć przez drzwi rękę i zabrać coś co leży w jej zasięgu (taka sytuacja zdarzyła się podczas jednego z naszych przejazdów).
Regiony narciarskie w Austrii, do których można dojechać pociągiem
Na dworcu w Wiedniu można kupić bilety na dalszą podróż. Nie trzeba ich wcześniej rezerwować. W przeciwieństwie do polskich pociągów, w austriackich nie ma obowiązku rezerwacji miejsca. Siadamy tam, gdzie akurat jest wolne.
Na wiedeńskim dworcu jest również przechowalnia bagażu, więc jeśli do waszego pociągu pozostało trochę czasu, warto go wykorzystać na spacer po stolicy Austrii.
Z Wiednia pociągiem można dojechać między innymi do poniżej wymienionych dużych i fajnych ośrodków narciarskich:
Promocje na bilety
Jeżeli zależy Wam na zaoszczędzeniu kasy, to warto sprawdzić aktualne promocje:
- Oferty promocyjne PKP na przejazd do Wiednia, takie jak SparDay albo SparNight.
- Zniżki lub promocje oferowane przez OBB (Austriacki odpowiednik PKP). OBB ma na przykład karty zniżkowe dla studentów. Zanim kupicie bilety, możecie przejrzeć oferowane przez przewoźnika promocje.
Chdzi o to, aby wsiąść w Warszawie i wysiąść w miejscowości narciarskiej gdzie nas obiorą busem do hotelu.